Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:16
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama baner reklamowy

Już wiadomo, ilu radnych wybierzemy w najbliższych wyborach

W wielu gminach będzie ich mniej niż do tej pory. W niektórych – nieco więcej. Dlaczego?
Już wiadomo, ilu radnych wybierzemy w najbliższych wyborach

Autor: iStock

Liczbę radnych ustalają wojewodowie i komisarz wyborczy. I to mamy już za sobą. Właśnie ukazały się – jak przypomniał Portal Samorządowy – zarządzenia ustalające liczbę radnych w gminach, miastach, powiatach i województwach w nowej, zaczynającej się w 2024 r. kadencji samorządowej. Często będzie ich mniej niż w poprzednich wyborach. 

Kto i na jakiej podstawie ustala liczbę radnych?

Odpowiedź jest prosta: liczba radnych zależy od aktualnej liczby mieszkańców gminy, miasta czy powiatu. 

Jeśli jest ich mniej albo więcej niż w poprzedniej kadencji samorządowej, to zmienia się także liczba radnych, których wybierzemy. I w wielu przypadkach będzie ich mniej niż dotychczas.

Od czego zależy, ilu radnych będziemy wybierali?

I na to pytanie jest prosta odpowiedź: ustawa o samorządzie gminnym. Według niej:

• gminy/miasta do 20 tys. mieszkańców wybierają 15 radnych,

od 20 do 50 tys. mieszkańców – 21, 

od 50 do 100 tys. – 23, 

od 100 do 200 tys. – 25, 

powyżej 200 tys. – każde 100 tys. powyżej daje 3 radnych (rada miasta nie może mieć więcej niż 45 osób).

Powiaty do 40 tys. mieszkańców mają 15 radnych. Za każde kolejne 20 tys. mieszkańców – 2 radnych więcej (w radach powiatu nie może być więcej niż 29 osób).

Jak to się przekłada na samorządy?

W niektórych przypadkach liczba radnych się skurczy. Na przykład – jak podaje serwis – mieszkańcy Legionowa wybiorą 2 radnych mniej: 21 zamiast 23. Podobnie będzie w Tarnowie i Wałbrzychu.

Ale już w Pińczowie liczba radnych skurczy się z 21 do 15. Bo tylu mieszkańców straciła gmina.

Są też samorządy, w których liczba radnych nieco się zwiększy. Te są niestety w mniejszości. 

Szczegółowe dane są dostępne na stronach urzędów wojewódzkich i gmin (jeśli je już opublikowały).

Najbliższe wybory odbędą się wiosną. Możliwe terminy to 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Czy ktoś myślący uwierzył w te banialuki?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółkiAutor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama