Z porady może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady oraz złoży stosowne oświadczenie. Sięgnąć po taką pomoc mogą także osoby prowadzące (jednoosobowa) własną działalność gospodarczą.
Co obejmuje pomoc?
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań oraz nieodpłatną mediację (dostępną od 2020 r.). Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Kto będzie pomagał?
Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, przez aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego. Ponadto porad mogą udzielać doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych.
Można przyjść z rożnymi problemami. Prawnicy spróbują ustalić plan działania i pokierować na „właściwe tory”. W szczególności porady skierowane są dla osób zadłużonych a także potrzebujących wsparcia w zakresie spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod numerem 82 576 52 11 do 13. Dodatkowo rezerwacji wizyty w punkcie można dokonać również samodzielnie o dowolnej porze za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt Ministerstwa Sprawiedliwości https://zapisy-np.ms.gov.pl/
Gdzie się zgłosić?
Punkt 1 – Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie (ul. Sobieskiego 3, 22-300 Krasnystaw, obsługiwany przez adwokatów wskazanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Lublinie oraz radców prawnych wskazanych przez Okręgową Izbę Radców Pranych w Lublinie. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 12.00 – 16.00.
Punkt 2 – Urząd Gminy w Łopienniku Górnym (Łopiennik Nadrzeczny 3A) - poniedziałek, Urząd Gminy Żółkiewka (ul. Hetmana Żółkiewskiego 2) – wtorek, Urząd Miasta i Gminy Izbica (ul. Gminna 4) – środa, Urząd Gminy Kraśniczyn (ul. Kościuszki 21) – czwartek, Centrum Społeczno - Kulturalne w Gorzkowie (ul. Nadrzeczna 4) – piątek, obsługiwany przez organizację pozarządową: Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego w Lublinie. Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 8.00 – 12.00.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa jest dostępna na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie pod adresem: https://bip.krasnystaw-powiat.pl/cms/7394/nieodplatna_pomoc_prawna oraz na stronie internetowej urzędu: https://www.krasnystaw-powiat.pl/cms/3121/nieodplatna_pomoc_prawna_.
Napisz komentarz
Komentarze