Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Chełm. Eksponaty z przemytu trafiły do muzeum [ZDJĘCIA]

Kolejne zabytki pochodzące z przemytu trafiły do zasobów Muzeum Ziemi Chełmskiej. To różnego rodzaju przedmioty dekoracyjne czy użytkowe, a także dawne monety, zapinki, tace, świeczniki, ikony i wiele innych.
Chełm. Eksponaty z przemytu trafiły do muzeum [ZDJĘCIA]

- Za zgodą, a czasem na polecenie sądu, przekazujemy dary dla muzeum. Dzisiaj tych darów jest troszeczkę mniej niż 200, ale na pewno około 180. Są to dosyć ciekawe zbiory, może nie aż tak wielkiej wartości finansowej, natomiast na pewno o dużej wartości historycznej - 
mówi Jarosław Edeński, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. 

Przedmioty przekazane na rzecz muzeum zostały zatrzymane w Dorohusku i w Dołhobyczowie. Pochodzą z prób przemytu, które zostały udaremnione przez służbę celno-skarbową.

Poniżej galeria zdjęć przekazanych przedmiotów:

- Współpracujemy z Muzeum Ziemi Chełmskiej od wielu lat. W ciągu ostatnich lat przekazaliśmy już kilkaset różnych przedmiotów kolekcjonerskich i zabytków. Są tutaj m.in. ozdobne zapinki do szat. Najstarsza z nich może pochodzić z 1500 roku przed naszą erą. Ale mamy tutaj także jeden obraz olejny, mamy 15 ikon, są też przedmioty codziennego użytku, np. cukiernica. Jedna z nich zamykana na kluczyk, jako że cukier kiedyś był bardzo pożądanym towarem. Myślę, że te dary będą bardzo ciekawe i będą się cieszyły zainteresowaniem zwiedzających - dodaje dyrektor KAS.

Edeński tłumaczy też, że przemyt takich właśnie przedmiotów najczęściej wynika z nieznajomości prawa, choć nie zawsze... Jeden z przedmiotów, które teraz trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej, był przewożony w walizce z podwójnym dnem.

Zbiory przekazane muzeum są wartości ok 35 tys. zł. 

Dyrektorka Muzeum Ziemi Chełmskiej przypomina, że to już kolejny raz, gdy zatrzymane na granicy zabytki trafiają do tej instytucji.

- Dla instytucji kultury jest to niesamowity zysk. Każdy przedmiot przekazywany nam ma wartość nie tyle materialną, co właśnie historyczną i  badawczą, dlatego, że nad każdą rzeczą się specjalnie pochylamy. Dla nas, jako muzealników, niesamowitą frajdę sprawia poszukiwanie analogii tych wszystkich przedmiotów i potem odpowiednie klasyfikowanie i wpisywanie do książek inwentarzowych. Dlatego jeszcze raz chciałam bardzo serdecznie podziękować, bo każdy z przedmiotów przekazanych muzeum bardzo mnie cieszy - powiedziała Natalia Jędruszczak, dyrektorka Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Co teraz będzie działo się z eksponatami przekazanymi przez KAS? 

- Pierwsza rzecz to jest wstępne czyszczenie i zabezpieczenie, bo pomieszczenia magazynowe też muszą spełniać odpowiednie warunki, więc my musimy przygotować do nich obiekty - mówi dyrektorka muzeum i dodaje: - Planujemy w przyszłym roku przygotować właśnie taką wystawę rzeczy pochodzących z przemytu. Żeby pokazać z jednej strony skalę, ale z drugiej strony to, co tak naprawdę jest przemycane. I chcemy pokazać, czym też wzbogaca się z każdą chwilą muzeum.

W zbiorze przekazanym chełmskiej placówce znalazły się wiekowe przedmioty, które zachowały się w bardzo dobrym stanie.

- Współczesne przedmioty nie mają na pewno tej cechy trwałości. Przedmioty wykonane kiedyś są dużo lepszej jakości, bo nie było ich tak wiele. Były wykonywane dużo staranniej, z dużo lepszych materiałów. To jest jakieś srebro czy inne metale szlachetne. Na wystawach będzie można zobaczyć, jak to wszystko pięknie było zrobione - opowiedziała Agata Blicharz z Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Różnorodność zbiorów  

Do chełmskiej placówki muzealnej trafiło: ponad 130 różnych monet i fragmentów monet, 15 ikon, 24 medale i ordery, 1 obraz olejny, 30 przedmiotów użytkowych i elementów zastawy stołowej, a ponadto 15 woreczków z elementami biżuterii, ozdób czy też fragmentami żołnierskich odznaczeń.

Biżuteria: Do najstarszych zabytków, które wzbogacą zbiory chełmskiego muzeum, należą fibule – ozdobne zapinki do spinania szat, kształtem zbliżone do współczesnej agrafki, używane w Europie od późnej epoki brązu (około 1500 p.n.e.) aż do średniowiecza i zastępujące guziki.

Elementy zastawy stołowej i przedmioty użytkowe: Jeden z najstarszych elementów zastawy stołowej to łyżka z połowy XVII wieku, z grawerowanym ornamentem roślinnym. Ponadto do muzeum trafiły też ozdobne tace, cukiernice, koszyczki na szklanki, mleczniki, maselnice, lampy oliwne, popielniczka, dzbanek itp. Część z nich wykonana jest z mosiądzu platerowanego srebrem. Są ciekawym przykładem produkcji platerów warszawskich firm działających w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku.  

Ikony: przekazane ikony to obrazy pisane na desce, niektóre ze srebrzeniami lub złoceniami. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII/XIX wieku, pozostałe na przełom XIX/XX wieku . Część wymaga prac konserwatorskich, z uwagi na uszkodzenia i ubytki warstwy malarskiej.

Monety: Najstarsze przekazane monety (31 szt.) pochodzą z XVII wieku. Pokaźną grupę stanowią też monety z I połowy XX wieku (79 szt.), przy czym najstarsze w tej kolekcji są trzy srebrne jednorublówki z 1921 roku.

 

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama