Podczas wykładu padną odpowiedzi na pytania o to, kim byli polscy Żydzi i jak wyglądało ich współistnienie z ludnością nieżydowską do czasów II wojny światowej. Podniesiony też zostanie temat stereotypów i uprzedzeń i ich wpływu na współczesne postrzeganie społeczności żydowskiej oraz na powstawanie niedomówień, niezrozumienia i lęków.
Dr Anita Borkowska, urodzona w 1986 r. w Krasnymstawie, uczęszczała do szkoły w Chełmie, absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, przewodniczka, edukatorka, tłumaczka. Uczestniczyła w organizacji oraz realizacji krajowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych i upamiętniających związanych z II Wojną Światową i Zagładą.
Zajmuje się oprowadzaniem po żydowskiej Warszawie, Żydowskim Instytucie Historycznym, żydowskim Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz po terenach byłych obozów zagłady. Członkini lubelskiego Stowarzyszenia „Studnia Pamięci". Z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin współpracuje w zakresie oprowadzania grup po wystawie stałej oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także wykładów i kursów dla dorosłych, m.in. przewodników i przewodniczek oraz dla wolontariuszy i wolontariuszek. Pracuje z polsko-, niemiecko-, anglo- i hiszpańskojęzycznym odbiorcą.
W 2023 roku ukazały się przetłumaczone i współredagowane przez nią wspomnienia chełmskiego Żyda Kalmena Wewryka pod tytułem „Do Sobiboru i z powrotem".
Wydarzenie realizowane we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Czytaj także:
- Chełm. Radna przeszła z PiS-u do KO, ale nie do końca...
- Chełm. Przetarg rozstrzygnięty, można naprawiać ulice
- Chełm. Klub sportowy i stowarzyszenie będą jeszcze prężniej współpracować!
- Chełm. Wjazd dostawców na plac Łuczkowskiego nadal możliwy, ale...
- Dołącz do niezapomnianego wieczoru panieńskiego z Katarzyną Skrzynecką! Już 15 marca w Chełmie
Napisz komentarz
Komentarze