- Rozwiązania, które PFRON realizuje od jakiegoś czasu, to nowe programy w zakresie wsparcia zarówno instytucji, organizacji pozarządowych, jak i osób indywidualnych. Przede wszystkim mówimy tu o wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, o nowoczesnych sprzętach i technologiach asystujących dla osób z niepełnosprawnościami - powiedziała nam dyrektor Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Paprota.
Osoby z niepełnosprawnościami za pomocą specjalnej aplikacji mogą wypełnić wniosek i wskazać, jaki jest problem oraz jaki sprzęt im jest potrzebny w domu, do pracy czy do nauki. Program ten jest kierowany do osób, które posiadają znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź orzeczenie równoważne oraz do dzieci do 16 roku życia.
- Mamy szereg takich technologii. Zarówno dla osób, które mają dysfunkcję narządu wzroku czy słuchu oraz problemy z mobilnością. I tym osobom proponujemy bardzo szeroką gamę sprzętu nowoczesnego. Za pomocą aplikacji składają do nas wniosek i mogą wypożyczyć potrzebny sprzęt, za 2% kaucji zwrotnej, czyli my po końcu realizacji umowy oddajemy te środki beneficjentom. Mówimy tu o łóżkach rehabilitacyjnych, o podnośnikach kąpielowych, oprzyrządowaniu dla osób niewidomych, linijkach brajlowskich, specjalistycznych smartfonach, ale także o aparatach słuchowych. Za chwilę uruchamiamy również wózki inwalidzkie o napędzie ręcznym i elektrycznym oraz skutery - dodaje dyrektor Paprota.
Więcej informacji dostępne jest także centrum informacyjno-doradczym dla osób z niepełnosprawnością, które w Chełmie mieści się w budynku KRUS (al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8a, pok. nr 8, tel. 882-789-201).
Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia:
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze