Samorząd miasta jest posiadaczem 39 ha terenu pokopalnianego od strony osiedla Centrum. W części jest to teren zawodniony. Zaprezentowana przez Urząd Miasta Rejowiec Fabryczny wizualizacja projektowa zawiera propozycje zagospodarowania tego wyrobiska. I trzeba przyznać, że wygląda to imponująco.
Dokument zawiera wyróżnione cztery strefy do przygotowania programów operacyjnych.
- Wyróżniamy więc tradycję, edukację ekologiczną, technologię, czyli źródła OZE, oraz strefę rekreacji z dinoparkiem i ścieżkami spacerowymi. Celem jest przygotowanie się do aplikowania z UE o środki dedykowane na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Mamy solidną podstawę z inwentaryzacją geologiczną, numeryczny model 3D terenu i ortofotomozaikę do opracowania dokumentacji projektowej – mówi burmistrz Stanisław Bodys.
Poniżej galeria zdjęć
Koncepcje projektowe m. in. na rewitalizację wyrobiska po kopalni marglu cementowni z wykorzystaniem źródeł OZE opracowano w ramach realizacji grantu z UE pn. EUCF – Europejki Instrument Miejski.
- Bardzo istotne jest, że koncepcja zawiera wykorzystanie fotowoltaiki nie tylko dla terenu wyrobiska, ale też w ramach planowanego klastra energii, będzie to szansa dla mieszkańców i przedsiębiorców na tańszy prąd – dodaje burmistrz.
Opracowano również wizualizację koncepcji rewitalizacji terenu przy ul. Złotej, czyli cieku wodnego od źródełka św. Jana Nepomucena.
Ma być tam miejsce rekreacji rodzinnej i realizacji idei slow live, czyli przyjaznej przestrzeni w otoczeniu przyrody. Oprócz różnych urządzeń i małej architektury projekt zawiera odtworzenie minielektrowni wodnej (kiedyś była przy młynie) oraz urządzenie stawu kąpielowego.
Prezentacje wideo na stronie UM Rejowiec Fabryczny
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze