Sylwia Zając od kilku lat prowadzi blog kulinarny „Ze smakiem na Ty” oraz kanał kulinarny w internecie „Ze smakiem tradycji”. Umieszcza tam przeróżne przepisy na potrawy współczesne, a także to dawne, tradycyjne.
Członkinie koła „Wszyscy razem” specjalizują się w gotowaniu potraw regionalnych. Koło powstało w 2019 roku, w tej chwili działają w nim 24 panie.
- Pani Sylwia sama się do nas zgłosiła. Podczas jednych z uroczystości, w których brałyśmy udział w ubiegłym roku, „wpadłyśmy” jej w oko. Nasza współpraca okazała się bardzo udana, a przy okazji mogłyśmy doświadczyć czegoś nowego - mówi nam przewodnicząca koła Anna Mróz.
Pokazują, jak zrobić najlepsze kluski
Członkinie koła wystąpiły w nieco ponad 30-minutowym filmiku, w którym gotowały „Szare kluski kudłate”. To danie uznane jest za tradycyjną potrawę, a przepis umieszczony został w publikacji „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”.
- Z naszej inicjatywny w tym filmie wystąpił także zespół ludowy „Sami swoi” z Rudnika. Chciałyśmy wzbogacić i uatrakcyjnić nasze wystąpienie, a ponieważ chętnie współpracujemy z zespołem, to było nam bardzo miło razem się zaprezentować - dodaje przewodnicząca.
Kapela „Sami swoi” działa od 2016 roku i od tamtego czasu wykonują utwory: ludowe, patriotyczne, religijne. Występują na wszelkich lokalnych uroczystościach. W filmie można także usłyszeć kilka utworów w ich wykonaniu.
Oglądając 6. odcinek „Ze makiem tradycji” uzyskamy też wiedzę, z jakich produktów i jak wykonać „Szare kluski kudłate”. Oprócz przepisu panie zdradzają tajnik, jak gotować, aby dania były smaczne.
- Każdego dnia możemy wykonać to danie, jest bardzo szybkie. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i gotować kładzione łyżką kluski. To tradycyjne danie, nauczyła mnie mama, jak je przygotowywać. Każdy, korzystając z tego instruktażu, z pewności bez problemu je wykona. Kiedyś te produkty były dostępne wszędzie, dlatego była to bardzo popularna potrawa - wyjaśniają członie koła.
Danie jest bardzo tradycje, jednak ma też wymiar religijny. Na ternie gminy Rudnik niegdyś było przygotowane jako danie postne, serwowane w piątek.
Gospodynie dbają o tradycję
Głównym celem koła jest przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. Jego członkinie pragną odtworzyć dawne czasy, by nie zostały zapominane i były kultywowane.
- Marzę o tym, by wszystkie koła z naszego terenu zjednoczyć, a jest ich kilka w gminie Rudnik. My oczywiście współpracujemy z innym kołami, ale chciałybyśmy działać razem jeszcze więcej. W czerwcu będziemy obchodzić 5. jubileusz istnienia naszego koła, więc zorganizujemy uroczyste obchody - mówi nam Anna Mróz.
KGW „Wszyscy razem” to nie tylko dobra kuchnia. Jego członkinie zajmują się także haftowaniem i szydełkowaniem.
Realizacja tego specjalnego odcinka z udziałem lokalnego koła odbyła się sobotę (13 kwietnia). Film nakręcono w wyjątkowym parku, przy dworku w Wierzbicy w gminie Rudnik. W tym miejscu na przełomie lipca i sierpnia organizowany jest Festiwal Wizji, rozwijający wszelkie zainteresowania z zakresu szeroko rozumianej kultury i sztuki.
Napisz komentarz
Komentarze