Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 października 2024 02:22
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Rząd szykuje nowe przepisy. Będzie problem z węglem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowuje nowe rozporządzenie, które m.in. wprowadzi zakaz sprzedaży niektórych gatunków węgla.
Rząd szykuje nowe przepisy. Będzie problem z węglem

Autor: Canva

To jedno z zobowiązań Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które Polska zobowiązała się wdrożyć. 

Duże zmiany

Projekt rozporządzenia pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Nowe przepisy będą wprowadzane etapami, a pełny zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych zacznie obowiązywać 1 lipca 2029 roku.

Rozporządzenie precyzuje nowe wymagania jakościowe dla paliw stałych używanych w gospodarstwach domowych i małych instalacjach spalania (o mocy poniżej 1 MW). Paliwa te będą musiały zawierać co najmniej 85 proc. czystego węgla oraz spełniać określone normy dotyczące wilgotności, zawartości siarki i popiołu. 

Zmiany eliminują nazwy sugerujące ekologiczny charakter, takie jak ekogroszek. Paliwa będą musiały spełniać wymagania normy PN-EN 303-5, która określa m.in. zawartość popiołu na poziomie do 7 proc., wartość opałową co najmniej 26 MJ/kg oraz zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.

Etapy zaostrzania norm 

Wymagania dotyczące zawartości wilgoci, popiołu i siarki będą stopniowo zaostrzane do 2029 roku. Proces odbędzie się w kilku etapach: 

  • do 31 sierpnia 2024 roku, 
  • od 1 września 2024 do 30 czerwca 2025 roku, 
  • od 1 lipca 2025 do 30 czerwca 2027 roku,
  • od 1 lipca 2027 do 30 czerwca 2029 roku. 

Od 1 lipca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego.

Po zakończeniu okresu przejściowego, od 1 lipca 2029 roku, węgiel kostka, orzech, groszek i miał nie będą mogły być sprzedawane na potrzeby gospodarstw domowych.

Dla zdrowia obywateli

Zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla jest częścią strategii Polski, która ma poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Celem wprowadzenie nowych przepisów są także ochrona środowiska i zdrowie publiczne. Bo spalanie niskiej jakości węgla przyczynia się do powstawania smogu, który rujnuje zdrowie mieszkańców. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZnajomaTreść komentarza: Pić na wodę. I tak od dawna na wzgórku co weekend imprezy były teraz legalnie mogą je robić w dworku za pieniądze z dotacji. Scalić całą społeczność - też dobre, to niech nie zadziera nosa inteligencja i niech się nie kłócą z sąsiadami.Data dodania komentarza: 23.10.2024, 12:13Źródło komentarza: Gm. Żółkiewka. Od protestu do potańcówki. "Czerwone Jabłuszko" zjednoczyło społecznośćAutor komentarza: PL .Treść komentarza: Dlaczego w Polsce są niskie mandaty dla ROWERZYSTÓW ?? Niektórzy rowerzyści to nie mają zielonego pojęcia o przepisach ruchu drogowego ! Rząd w Polsce powinien coś z tym zrobić może wprowadzić obowiązkowe karty rowerowe !Data dodania komentarza: 23.10.2024, 11:01Źródło komentarza: Na sygnale! Wymuszenie na Wołyńskiej, zderzenie w Rejowcu FabrycznymAutor komentarza: zojaTreść komentarza: zmieniaj zmieniaj aż do następnej ekologicznej debatyData dodania komentarza: 22.10.2024, 11:29Źródło komentarza: Chełm. Rusza program "Ciepłe Mieszkanie"Autor komentarza: tutejszyTreść komentarza: zakazując marszu liczycie na konfrontacje - zapewne już przygotowane transporty kostki i banda prowokatorówData dodania komentarza: 21.10.2024, 16:44Źródło komentarza: Policjanci dostaną numery. Żeby można ich było namierzyćAutor komentarza: historiaTreść komentarza: obłudny szambolan wpuszcza dziwadła a zakazuje marszu nieodległościData dodania komentarza: 21.10.2024, 16:42Źródło komentarza: Wybory prezydenckie. Mentzen, Trzaskowski, a PiS wciąż szuka
Reklama
Reklama
Reklama