Przepisy dotyczące gospodarki ściekowej, które weszły w życie w sierpniu 2022 roku, znacząco zwiększyły obowiązki samorządów. Gminy muszą teraz prowadzić szczegółową ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz regularnie kontrolować, czy właściciele nieruchomości spełniają obowiązek ich opróżniania.
W Chełmie, podobnie jak w innych gminach, także rozpoczęły się intensywne kontrole szamb. Mieszkańcy otrzymali zawiadomienia z prośbą o przedstawienie odpowiednich dokumentów.
- Dotąd wysyłane były zawiadomienia o kontroli do mieszkańców, którzy posiadają takie zbiorniki po to, aby zgłosili się do Departamentu Komunalnego z podpisaną umową z firmą asenizacyjną na odbiór nieczystości ciekłych oraz dowodami uiszczenia opłat za te działania - mówi Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm.
Wszystko po to, aby sprawdzić częstotliwość odbioru. Dla osób, które nie zgłosiły się do Departamentu Komunalnego, rozpoczęły się bezpośrednie kontrole na terenie posesji.
- Od dziś (28 sierpnia - przyp. red.) rozpoczęły się bezpośrednie kontrole przy udziale pracowników Departamentu Komunalnego oraz Straży Miejskiej. Pracownicy będą po prostu odwiedzali te nieruchomości zamieszkałe przez osoby, które nie odebrały zawiadomienia lub nie zgłosiły się do departamentu komunalnego z umową - dodaje Zieliński.
Właściciele nieruchomości, którzy nie spełniają obowiązku regularnego opróżniania szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków, mogą zostać ukarani administracyjnie. Może to być mandat w wysokości 500 zł, a w przypadku powtarzania się takiego naruszenia, sprawa może trafić do sądu, a wtedy kara może wynieść już nawet 5 000 złotych.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze