Samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi to coraz częstszy widok także na drogach powiatu krasnostawskiego. Nie dziwi więc, że samorząd miasta zdecydował się na otwarcie takiej stacji. Powstała ona w ramach programu grantowego dla samorządów "Razem dla eko-zmiany" realizowanego przez fundację Santander Bank Polska S.A. i Santander Leasing S.A. Realizacją zajęła się firma GreenWay Polska, która jest obecnie największym w kraju operatorem sieci ładowania tzw. elektryków. Firma ta zajmie się także obsługą techniczną stacji. Co ważne miasto do tego przedsięwzięcia nie dołożyło pieniędzy. Urząd musiał jedynie zapewnić odpowiednie warunki techniczne. Istotne jest i to, że - zgodnie z regulaminem konkursu - w ramach grantu nie tylko wybudowano stację, ale zapewniono także serwisowanie i obsługę (pojazdy elektrycznych AC o mocy 2 x 11 kW) przez 24 miesiące.
Zamontowanie w mieście „samochodowej ładowarki” nie jest dużym zaskoczeniem dla mieszkańców. W lipcu ubiegłego roku ówczesny wiceprzewodniczący Radny Miasta Krasnystaw Marcin Wilkołazki składał w tej sprawie interpelację. Mówił wtedy o pojawiających się potrzebach mieszkańców, ale znaczył także inną kwestię.
- Nie można również zapominać o zmotoryzowanych gościach i turystach odwiedzających Krasnystaw, którzy coraz częściej przemieszczają się pojazdami także elektrycznymi - wyjaśniał wówczas obecny przewodniczący rady.
Postanowiliśmy sprawdzić, ile pojazdów elektrycznych zarejestrowanych jest w powiecie krasnostawskim.
- Obecnie w ewidencji Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie zarejestrowanych jest 47 pojazdów elektrycznych - powiedział nam Andrzej Bereza naczelnik wydział komunikacji, transportu i dróg publicznych.
Wyszczególnić można 35 samochodów osobowych, 9 motorowerów oraz 3 motocykle elektryczne. Najwięcej tych pojazdów posiadają mieszkańcy miasta Krasnystaw (16 samochodów, łącznie 10 motorowerów i motocykli). W gminie Krasnystaw jest ich 13, w gminie Łopiennik Górny 7, w gminie Izbica 4, w Żółkiewce 3, w Fajsławicach 2, w gminie Siennica Różana oraz Rudnik po jednym aucie.
Dla porównania w ewidencji powiatu krasnostawskiego (stan na wrzesień 2024 r.) zarejestrowanych jest około 61 tysięcy pojazdów z silnikiem spalinowym.
Samorządowcy liczą na to, że pojazdów elektrycznych z roku na rok będzie przybywało. Już teraz obserwuje się wzrost zainteresowania takimi samochodami. Obniżają one poziomu hałasu oraz zmniejszają zużycie energii i paliw w transporcie, co ma pozytywny wpływ na środowisko i lokalne społeczności m.in. poprzez poprawę jakości powietrza i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Napisz komentarz
Komentarze