Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:28
Reklama baner reklamowy
Reklama Akademia Bialska

Krasnystaw. Czy w mieści powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne?

Radna Anna Kawęcka podczas ostatniej sesji rady miasta zadała kilka pytań dotyczących planowanego powstania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krasnymstawie. Ośrodek ma być wsparciem dla osób z zaburzeniami otępiennymi, alzheimerem, demencją.
Krasnystaw. Czy w mieści powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne?

Źródło: UM Krasnystaw

- Czy są już informacje na temat utworzenia ośrodka (nabór wniosków moduł I do 16 sierpnia 2024 r.)?, a jeśli tak, to jaki jest stan na dziś?- pytała Anna Kawecka

W odpowiedzi burmistrza Daniela Miciuły na interpelację, czytamy, że wniosek na utworzenie Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego złożony przez miasto został już oceniony przez wojewodę lubelskiego.

" Wniosek spełnił kryteria formalne i uzyskał pozytywną opinię merytoryczną, a tym samym został umieszczony na liście rekomendowanych wniosków oraz przekazany przez wojewodę lubelskiego do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ostateczną decyzję dotyczącą przyznania dofinansowania na realizację projektu podejmuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - poinformował burmistrz Daniel Miciuła.

Radna dopytywała także o to, jakie jest - na podstawie wniosków składanych do MOPS w Krasnymstawie - zapotrzebowanie na utworzenie nowego, specjalistycznego ośrodka. Jak wyjaśnił burmistrz, według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej systematycznie wzrasta zapotrzebowane na pomoc w opiece nad osobą dorosłą, niepełnosprawną.

"W związku z przystąpieniem do wnioskowania o środki z Funduszu Solidarnościowego MOPS w Krasnymstawie przygotował diagnozę potrzeb utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Wynika z niej, że optymalna liczba uczestników COM to 19 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z czego 40% podopiecznych będą stanowiły osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym. 10 osób będzie korzystać z pobytu dziennego, 9 z zamieszkania całodobowego. Ze zgłoszonych potrzeb wynikających z ankiet oraz rozpoznania środowiska, jakiego dokonali pracownicy socjalni MOPS w Krasnymstawie, wynika, że zainteresowanych pobytem dziennym jest 12 osób, a pobytem całodobowym 11 osób" - wyszczególnił Miciuła.

Zgodnie z planowanym projektem w COM świadczone byłyby usługi całodobowe i dzienne. Radna w swej interpelacji dopytywała także o miejsce powstanie centrum. 

"Planowane umiejscawianie centrum to działka o numerze 1995/17 zlokalizowana przy ulicy Granicznej w Krasnymstawie. Nieruchomość stanowi własność miasta Krasnystaw" - poinformował burmistrz Miciuła.

W odpowiedzi burmistrza czytamy także, że placówka miałaby być oddana do użytku w grudniu 2026 r.

Kolejne z pytań Anny Kaweckiej dotyczyło decyzji o przyznaniu miejsca w centrum. Radna zapytała, na jak długo taka decyzja byłaby wydawana. Burmistrz wyjaśnił, że wszelkie szczegóły uwzględnione zostaną w regulaminie centrum. Podopieczni będą kierowani do placówki na pół roku, ale okres ten może zostać przedłużony.

Kolejnym punktem z dość długiej listy było zapytanie o opłaty.

"Wysokość odpłatności za uczestnictwo, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, zostanie uregulowana stosowaną uchwałą rady miasta. Planowana jest odpłatność za pobyt całodobowy do 50% dochodu osoby kierowanej, natomiast w przypadku pobytu dziennego odpłatność kształtować się będzie podobnie jak pobyt w Dziennym Domu Pomocy Społecznej maksymalnie 55% kosztu pobytu" - wyjaśnił Miciuła. Dodał też, że "Maksymalna wysokość w zakresie usług pobytu całodobowego to nie więcej niż 5000 zł miesięcznie na jednego mieszkańca Centrum, natomiast w zakresie usług pobytu dziennego - nie więcej niż 22 zł za godzinę pobytu na jednego mieszkańca centrum".

Burmistrz wyjaśnił też radnej, że zgodnie z zapisami Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne" gmina jest zobowiązana w drodze uchwały ustalić szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności przez mieszkańca za pobyt w Centrum, uwzględniając przyznany zakres usług. 

"Uchwała określać powinna procentową wysokość odpłatności mieszkańca za pobyt w centrum w stosunku do jego dochodu" - napisał Miciuła.

Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja o utworzeniu centrum podjęta zostanie po otrzymaniu informacji o wysokości możliwego dofinansowania oraz zapewnieniu środków w budżecie miasta.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama