Wszystko wskazuje na to, że w naszym mieście nie powstanie filia Centralnego Ośrodka Informatyki, Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej oraz Regionalne Biuro Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wciąż nie wiadomo, co dalej z Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i biurowcem klasy A, w miejscu dawnego dworca PKS. Teraz okazuje się, że być może nie powstanie także południowa obwodnica Chełma.
Przypominamy, że pod koniec 2021 roku Chełm otrzymał 100 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg właśnie na ten cel. Natomiast 5 października 2023 roku ówczesny wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa przekazał, że ministerstwo po dogłębnej analizie umieściło odcinek mającej powstać południowej obwodnicy Chełma na pierwszym miejscu listy dróg o fundamentalnym znaczeniu dla sił obronnych państwa.
W styczniu br. prezydent Chełma Jakub Banaszek zaniepokoił się o losy tej inwestycji i wystosował pismo do radnych miejskich oraz premiera Donalda Tuska. Prezydent już we wstępie pisma podkreślił, że miasto od wielu lat czyni starania, aby pozyskać środki na tę dużą inwestycję. Miejscy radni zgodnie przegłosowali stanowisko w sprawie „uznania za celowe wpisanie budowy południowej obwodnicy Miasta Chełm do wykazu dróg o znaczeniu obronnym dla Rzeczypospolitej Polskiej”, uznali też za zasadne udzielenie przez rząd dofinansowania na jej budowę.
Równocześnie posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek wystosowała interpelację do premiera Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w której pytała, czy premier dostrzegł wagę tej inwestycji z perspektywy bezpieczeństwa i obronności RP oraz kiedy zostało wysłane pismo dotyczące wpisania przedmiotowej inwestycji na listę dróg o strategicznym znaczeniu obronnym dla Polski. Posłanka dociekała też, na której pozycji wspomnianej listy dróg strategicznych znalazła się budowa obwodnicy południowej Chełma i jaki jest przewidywalny termin podjęcia kolejnych decyzji w tym zakresie.
Na tę interpelację odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda, który stwierdził, że w resorcie obrony narodowej trwa gruntowny przegląd funkcjonowania Sił Zbrojnych RP w różnych aspektach.
"Wnioski z tych analiz pozwolą na podjęcie decyzji wymaganych dla rozwoju i zabezpieczenia potrzeb wojska, również w zakresie infrastruktury drogowej istotnej z punktu widzenia obronności Polski i bezpieczeństwa obywateli. Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej niezbędnej do sprawnego przemieszczania Sił Zbrojnych RP jest dla obecnego Kierownictwa MON jednym z priorytetów".
W międzyczasie jednak okazało się, że skoro miasto już otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, to nie może otrzymać kolejnych z MON-u.
"Inwestycja, na którą zostały już przyznane środki RFRD, dotyczyła zadania obwodnicowego, spełniającego kryteria naboru przeprowadzonego przez Ministra Infrastruktury w 2021 r. Zatem nie jest możliwe połączenie środków przyznanych w naborze na zadania obwodnicowe, ze środkami przekazanymi przez Ministra Obrony Narodowej. Ewentualne uzyskanie środków na zadanie obronne wymaga rezygnacji wnioskodawcy z przyznanego dofinansowania na zadanie obwodnicowe" - przekazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Gancarz.
Informacje te potwierdzają również miejscy urzędnicy.
- Jeżeli chodzi o południową obwodnicę, to obecnie posiadamy 100 mln zł dofinansowania przyznanego nam z Ministerstwa Infrastruktury. Z MON otrzymaliśmy natomiast informację, że nie ma możliwości łączenia dotacji na to zadanie przyznanych przez inne resorty, w obliczu założeń, który miałaby spełniać droga. Obecnie Urząd Miasta Chełm jest w trakcie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego na realizację inwestycji, która nadal pozostaje w planach chełmskiego samorządu. Trwają analizy związane z kosztem przedsięwzięcia pod kątem pozyskania innych źródeł finansowania - powiedział nam Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm.
Tymczasem prezydent Jakub Banaszek na pytanie jednego z mieszkańców, dotyczące rozmów między miastem a ministerstwem w tej sprawie, odpowiedział krótko, acz rzeczowo: "Nie ma rozmów".
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze