Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:03
Reklama
Reklama baner reklamowy

Ekologiczne sprzątanie

Lśniące meble i podłogi, szyby bez smug, śnieżnobiałe sedesy i umywalki. Takie efekty wymagają poświęcenia nie tylko czasu, ale także zdrowia. Podczas sprzątania niszczą się nie tylko dłonie. Kontakt z chemikaliami, które czynią cuda, powoduje uczulenia, oparzenia, wysuszanie skóry. Bardzo szkodliwe jest też wdychanie oparów środków czystości.
Ekologiczne sprzątanie

Żeby domownicy nie wdychali chemikaliów, zamykamy się w łazience na czas sprzątania i spryskujemy wyposażenie różnymi preparatami. Nie zdajemy sobie sprawy, że duże stężenie szkodliwych oparów i łączenie składników niektórych preparatów niesie poważne konsekwencje zdrowotne. Może nawet prowadzić do śmierci.

Toksyczne związki

Wybielacz i amoniak  - takie połączenie skutkuje powstaniem chloroaminy – toksycznego gazu, który po dostaniu się do płuc może spowodować podrażnienia lub nawet stan zapalny. Wiele substancji do czyszczenia łazienek zawiera wybielacz, tak samo, jak wiele z nich zawiera amoniak.

Kwas i wybielacz - środki czyszczące z zawartością kwasu mogą powodować silne reakcje chemiczne, gdy zostaną połączone z wybielaczem, tworząc chlor – silnie trujący, żółtozielony gaz o nieprzyjemnym, duszącym zapachu. Drażni on układ oddechowy oraz błony śluzowe, a jego wdychanie może prowadzić do obrzęku płuc, a w dużych ilościach nawet do śmierci. 

Ocet i nadtlenek wodoru - aktywnym składnikiem octu jest kwas, który w połączeniu z produktem zawierającym nadtlenek wodoru może stworzyć kwas nadoctowy, niebezpieczny podczas kontaktu z oczami, skórą i układem oddechowym.

Postaw na naturalne środki

Herbata - może być używana do czyszczenia mebli i podłóg. Zaparz kilka torebek w litrze wody. Kiedy napar wystygnie, zamaczaj w nim gąbkę lub ściereczkę i zmywaj powierzchnie. Potem wytrzyj drewno do ucha

Białko jajka - pomoże w odświeżeniu mebli pokrytych skórzaną tapicerką. Ubij białko na sztywną pianę. Następnie za pomocą szmatki lub ściereczki wmasuj je w skórę. Po kilku godzinach wetrzyj specjalną pastę i wypoleruj.

Olej - dobrze czyści meble z wikliny. Można użyć np. słonecznikowego. Wystarczy odrobinę go podgrzać, tak aby nie był jeszcze gorący, a następnie polerować nim krzesło czy stolik.

Woda z płynem do naczyń - do odtłuszczania zabrudzonych powierzchni w kuchni. Myjemy wzdłuż kierunku słojów drewna, z góry na dół. Następnie szafki trzeba wytrzeć do sucha. 

Soda oczyszczona  - naniesiona na wilgotną szmatkę jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami z tłuszczu i brudem typowym dla kuchni. Na koniec spłukać miejsce czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Ocet - to najlepszy pogromca uciążliwych zabrudzeń. Łącząc ciepłą wodę z płynem do naczyń oraz szklanką białego octu uzyskamy najbardziej efektywny środek czyszczący. Namoczoną szmatką pocieramy daną powierzchnię i osuszamy ręcznikiem papierowym. Do mniej wrażliwych powierzchni można użyć samego octu i szorstkich ściereczek. Ocet i oliwa - taka mieszanka dobrze sprawdza się do czyszczenia blatów drewnianych i okleiny. Oba składniki dodajemy w równych proporcjach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama