Na wstępie warto zauważyć, że na oba skierowane do Herdy pisma radny otrzymał już odpowiedź, natomiast obecnie chodziło o to, aby jego wnioski poddać pod oficjalne głosowanie także w czasie obrad.
W pierwszym dokumencie radny Grams wnioskował o to, aby połączyć komisję edukacji, kultury, sportu i rekreacji z komisją spraw społecznych i porządku publicznego, ponieważ, jak twierdzi, „komisje te od początku IX kadencji Rady Miasta Rejowiec Fabryczny nie miały żadnego posiedzenia” (pis. oryg.). Grams zaznaczył też, że połączenie obu gremiów pozwoli na wygenerowanie oszczędności na poziomie 1800 zł rocznie.
- „Moim zdaniem szukanie oszczędności należy zacząć od radnych” (pis. oryg.) - podkreślił w swoim wniosku radny.
Odpowiadając na sugestię, przewodnicząca Iwona Herda zauważyła, że wniosek powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w przedmiotowej uchwale, którą należałoby rozpatrzeć na posiedzeniach poszczególnych komisji i, następnie, poddać pod głosowanie. Ponieważ jednak taki projekt nie został zaproponowany, głosowanie dotyczyło tylko i wyłącznie złożonego przez radnego wniosku.
- Chciałam tylko zauważyć, że do dnia dzisiejszego posiedzenia (20 grudnia – przyp. red.) obie komisje prowadziły swoje prace – nadmieniła, tuż przed głosowaniem, Iwona Herda.
Ostatecznie „za” zaproponowanym przez radnego rozwiązaniem opowiedziało się pięciu radnych: sam Mariusz Grams, Krzysztof Kister, Dorota Tyrańska, Henryka Wiśniewska i Jakub Zduńczuk. Przeciw przyjęciu wniosku zagłosowali natomiast: Małgorzata Bobruś, Rafał Brzyśko, Iwona Herda, Rafał Kiejda, Piotr Kociubiński, Marcin Krupa, Jacek Słotwiński, Agnieszka Soczyńska i Arkadiusz Szczołko. Nieobecny w czasie minionych obrad był radny Sławomir Kułaga.
W innym lipcowym wniosku radny postulował o to, aby nagrywać i udostępniać publicznie nagrania z prac komisji stałych rady miasta. Z jaką odpowiedzią spotkała się ta sugestia?
Przytaczając treść przesłanej radnemu odpowiedzi, przewodnicząca zauważyła, że obowiązujące regulacje prawne nie obligują organu wykonawczego do nagrywania i udostępniania obrad komisji stałych. Obowiązek nagrywania i upubliczniania nagrać odnosi się tylko i wyłącznie do obrad rady gminy. I w tym zakresie samorząd wywiązuje się z nałożonych nań obowiązków.
Przewodnicząca zauważyła też, że kwestię nagrywania prac komisji regulować mógłby status miasta, ale obecnie także on nie zawiera w tej sprawie żadnych zapisów.
Po głosowaniu okazało się, że także ten wniosek nie spotkał się z aprobatą. Przeciw zagłosowała Małgorzata Bobruś, Rafał Brzyśko, Iwona Herda, Piotr Kociubiński, Marcin Krupa, Jacek Słotwiński, Agnieszka Soczyńska i Arkadiusz Szczołko.
„Za” opowiedział się: Mariusz Grams, Krzysztof Kister, Dorota Tyrańska, Henryka Wiśniewska i Jakub Zduńczuk. Głos wstrzymujący oddał Rafał Kiejda.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze