Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Spór o zmiany granic administracyjnych miasta Chełm i gminy Chełm - wójt na sesji zabrał głos!

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Chełm wójt Wiesław Kociuba odniósł się do uchwały Rady Miasta Chełm z 27 grudnia, która zakłada przystąpienie do procedury zmiany granic administracyjnych miasta. Propozycja obejmuje włączenie do Chełma dziesięciu obrębów ewidencyjnych z gminy Chełm, co oznaczałoby przekazanie około 4500 hektarów terenów oraz połowy mieszkańców gminy.

Radni klubów Chełmianie i Prawa i Sprawiedliwości którzy złożyli projekt uchwały, wskazują na potrzebę uporządkowania przestrzeni funkcjonalnej oraz ułatwienia zarządzania infrastrukturą miejską. Podkreślają, że tereny objęte propozycją intensywnie się rozwijają i posiadają potencjał inwestycyjny, który mógłby przyczynić się do wzrostu gospodarczego miasta. W uzasadnieniu uchwały wskazano również na możliwość zwiększenia wpływów podatkowych oraz realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych, usługowych i rekreacyjnych.

Przedstawiciel wnioskodawców - radny Wojciech Wójcik podkreślił, że rozszerzenie granic miasta ułatwi dostęp do środków publicznych oraz poprawi efektywność transportu i komunikacji. Włączenie nowych terenów miałoby również wpłynąć na rozwój infrastruktury, co w dłuższej perspektywie przyniosłoby korzyści zarówno mieszkańcom miasta, jak i regionu.

Stanowisko gminy Chełm

Podczas ostatniej Sesji Rady Gminy Chełm, która odbyła się 30 grudnia, wójt Wiesław Kociuba wyraził zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian, wskazując na liczne negatywne konsekwencje dla gminy. Jego zdaniem, przyłączenie tak dużego obszaru oznaczałoby utratę znacznych wpływów podatkowych oraz osłabienie zdolności gminy do realizacji zadań publicznych.

Wójt przypomniał, że mieszkańcy gminy wielokrotnie wyrażali swój sprzeciw wobec takich działań, m.in. w referendach i konsultacjach społecznych. Podkreślił również, że tereny, które miasto chce przejąć, są dobrze rozwinięte i uzbrojone dzięki wieloletnim inwestycjom gminy.

- To nie jest zasługa miasta, ale efekt ciężkiej pracy naszej gminy i jej mieszkańców -  zaznaczył wójt Kociuba.

Wójt odniósł się także do wcześniejszych doświadczeń związanych z przekazaniem miastu terenów w obrębach Pokrówka i Depułtycze Królewskie, gdzie miały powstać inwestycje, w tym Europark. Według niego, obietnice te nie zostały zrealizowane, a gmina poniosła straty finansowe.

Jednym z argumentów podnoszonych przez radnych miejskich było rzekome wykluczenie komunikacyjne mieszkańców gminy Chełm. Wójt Kociuba odrzucił te zarzuty, wskazując na funkcjonującą gminną komunikację samochodową oraz prywatnych przewoźników, którzy skutecznie obsługują mieszkańców.

- Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nasza komunikacja rozwija się i przewozi tysiące pasażerów - podkreślił wójt.

W dyskusji pojawiły się także kwestie tożsamości społecznej i więzi mieszkańców gminy z ich lokalnym samorządem. Wójt podkreślił, że próby ingerencji w granice gminy naruszają normy społeczne i mogą prowadzić do osłabienia lokalnych więzi kulturowych i gospodarczych.

- Realia są takie, jak każdy widzi - miastu Chełm brakuje na wszystko. Za chwilę łączenie szkół, brak środków na inwestycje, realizacja programów zewnętrznych i kredyty do spłaty. No i na to jest dobra rada - przyłączymy gminę i niech płacą podatki na miasto. To jest recepta na sukces na wasz pomysł rozwoju miasta Chełm. Zamiast partnerskiej współpracy, wzajemnych relacji, porozumień w tym zakresie, budowania konfliktu, wzniecanie niepokojów społecznych między sąsiadami i budowanie waszej siły i potęgi. Mieszkańcy gminy nie zasłużyli na takie traktowanie. Jeżeli państwo radni, którzy poparli uchwałę, chcecie poznać opinię mieszkańców naszej gminy w tej sprawie, to zapraszamy do nas. Pomożemy wam zorganizować otwarte spotkanie z mieszkańcami naszej gminy. Zapraszamy serdecznie was - inicjatorów. Zachęcamy. Życzę wam odwagi! - grzmiał wójt podczas sesji.

Propozycja zmiany granic administracyjnych wzbudziła ogromne kontrowersje i podzieliła mieszkańców obu samorządów. Z jednej strony miasto Chełm widzi w rozszerzeniu granic szansę na rozwój i poprawę sytuacji finansowej, z drugiej - gmina Chełm broni swoich interesów, wskazując na potencjalne straty i krzywdę mieszkańców.

Jak zakończy się ten konflikt? Wiele zależy od wyników konsultacji społecznych oraz dalszych działań obu stron. Na razie jednak widać, że emocje w tej sprawie nie opadną szybko.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jasio 01.01.2025 22:09
Akurat komunikacja gminna jest niewypałem, wozi powietrze a do tego jest mało przystanków. Miałoby to sens jeśli np. autobus miałby możliwość dowozić pasażerów do kluczowych miejsc w mieście, np dworzec PKP, czy centrum miasta. Dodatkowe przesiadki związane z dodatkowym kosztem zniechęcają do podróżowania. Poza tym autobusy kursują tylko po wybranych miejscowościach, nie po kluczowych miejscowościach gminy. Zatem coś tu nie gra.

Ziomal 01.01.2025 15:31
To nie jest zasługa miasta, ale efekt ciężkiej pracy naszej gminy i jej mieszkańców – pisze wójt. Zapomniał dodać, że to tereny wiejskie miały i mają specjalne fundusze unijne, na które składali się także mieszkańcy miast, natomiast obszary miejskie takich funduszy unijnych nie posiadały. Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nasza komunikacja rozwija się i przewozi tysiące pasażerów – podkreślił wójt. Zapomniał dodać, że przez wiele lat to miasto finansowało komunikację w gminie, a gdy przyszło do urealnienia, by gmina również dokładała się do tych kosztów, odmówił tej współpracy. Wójt mówił kiedyś o Cementowni i Cemexie oraz zanieczyszczeniach, a z tego tytułu kasa, jaką gmina i mieszkańcy powinni otrzymać, była również istotna. Zapomniał "biedaczek", że wiatry wieją różnie i mieszkańcy miasta (będący także pracownikami Cemexu) byli z tego tytułu również narażeni na działanie pyłu, i im także należą się odszkodowania. Wójt boi się utworzenia wspólnego organizmu administracyjnego z miastem z prozaicznego powodu – istnieje duża przesłanka, że poległby z kretesem.

miejscowy 31.12.2024 10:35
Panie Wójcie. Podaruj Pan miastu Niderlendy.

zoja 31.12.2024 19:41
a co to jest?

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Uważam, że w dobie XXI wieku miasto powinno spróbować odtworzyć historyczny budynek dworca zniszczony w czasach 2 wojny światowej. Po wojnie były plany odbudowy, były materiały ale niestety "w ostatniej chwili" pociągi z cegłami i innymi materiałami przeznaczonym do odbudowy dworca zostały wysłane do odbudowy Warszawy.Data dodania komentarza: 3.01.2025, 18:57Źródło komentarza: Chełm. Trwa rozbiórka starego dworca PKP. Nowoczesny obiekt, za 26 mln złotych, ma być gotowy jeszcze w tym rokuAutor komentarza: miejscowaTreść komentarza: Oklepany argument i nieprawdziwy. Gdyby nie budżet państwa to 100 owsiaków nie pomoże!!!Data dodania komentarza: 3.01.2025, 15:33Źródło komentarza: Startuje 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie!Autor komentarza: wolfTreść komentarza: Bierze dwie pensje? W jakich dniach i godzinach pracuje w jednym i drugim muzeum?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 15:31Źródło komentarza: Chełm. Jędruszczak ponownie dyrektorem Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i PojednaniaAutor komentarza: @18Treść komentarza: Szału nie robiData dodania komentarza: 3.01.2025, 15:00Źródło komentarza: Wystrzałowy Sylwester w Chełmie. Filmy z przygotowań i imprezy. Tego w telewizji nie było!Autor komentarza: bywalecTreść komentarza: Budowa nowego dworca to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Poprzedni nie był zły.Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:51Źródło komentarza: Chełm. Trwa rozbiórka starego dworca PKP. Nowoczesny obiekt, za 26 mln złotych, ma być gotowy jeszcze w tym roku
Reklama
Reklama
Reklama