Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych obszarów, które efektywnie zagospodarować chce urzędujący od przeszło pół roku włodarz, jest bezpieczeństwo. Nawet gdyby nie pojawiło się na omówionej przez niego liście, to i tak każdy mieszkaniec miasta ma świadomość tego, że o bezpieczeństwie nie tylko warto, ale i trzeba mówić. Skończył się już bezpowrotnie czas wiary w niezmienność otaczającej nas rzeczywistości. Swój los warto wziąć we własne ręce.
- Za naszą wschodnią granicą już od trzech lat trwa konflikt militarny. Poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców jest dla mnie czymś bardzo ważnym. Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, wpłynęła na bezpieczeństwo naszego kraju, a w konsekwencji ma również wpływ na wszystkie samorządy. O potrzebie zmian mówi nowa ustawa, traktująca o ochronie ludności i obronie cywilnej. Chcemy tę dojrzałość i świadomość budować także w naszych mieszkańcach – podkreślił w materiale włodarz Rejowca Fabrycznego.
Miasto zamierza przeprowadzać cykliczne ćwiczenia obronne, których przebieg uzgadniany będzie ze służbami mundurowymi. Pewną część samorządowego budżetu burmistrz chciałby przeznaczać również na zakup niezbędnego, kryzysowego sprzętu.
- Dużo uwagi chcemy też poświęcić działaniom edukacyjnym. Zaczęliśmy już przygotowywać broszurę informacyjną, dotyczącą schematów postępowania w sytuacjach kryzysowych. Chcemy, aby te materiały trafiły do każdego naszego mieszkańca – poinformował w materiale burmistrz Adamiec.
Dużo uwagi urzędnicy poświęcają również zagadnieniom dotyczącym gospodarowania odpadami komunalnymi. Od nowego roku zmieniają się zasady segregacji. Mieszkańcy zostaną również poinformowani o zasadach obowiązujących w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów.
- Chcemy systemowo wesprzeć osoby starsze i niesamodzielne, które mają problem, aby właściwie zadbać o ten obszar funkcjonowania własnego gospodarstwa domowego. Nasi pracownicy udzielą wszelkiej pomocy związanej z wdrażaniem założeń nowego systemu gospodarowania odpadami – zapewnił, omawiając zagadnienie, burmistrz Rejowca Fabrycznego.
Burmistrz zapewnił też o tym, że w najbliższych miesiącach jego zespół skupi się na porządkowaniu wszystkich miejskich struktur i podległych miastu instytucji. Minione miesiące zostały wykorzystane, jak twierdzi Adamiec, na wnikliwą analizę elementów, które w samorządzie nie funkcjonują, jak i tych, które mogą działać lepiej i efektywniej.
- Przeprowadzimy szczegółowe audyty kluczowych miejskich inwestycji. Jesteśmy na to gotowi dopiero teraz – organizacyjnie i finansowo. Audyty chcemy wykonać przy wsparciu profesjonalnego podmiotu zewnętrznego. Cieszę się również, że rada miasta uchwaliła, w dosyć niesprzyjających warunkach, budżet na ten rok. Już teraz widzimy, że będzie on na bieżąco aktualizowany, ponieważ dostrzegamy szansę na realizację mniejszych, ale bardzo potrzebnych inwestycji – zauważył, omawiając ten obszar, Adamiec.
Samorządowcy chcieliby na przykład zadbać o sporządzenie dokumentacji potrzebnej do remontu dróg miejskich i powiatowych.
- Mamy nadzieję, że przemyślane działania pozwolą nam na ustabilizowanie miejskich finansów i realizację dużych, bardzo potrzebnych zadań – np. gruntowną modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Aby jednak mogły być zrealizowane, potrzebujemy sporych środków na wkład własny – podkreślił burmistrz Gabriel Adamiec.
Swoje „niespodzianki” otrzymać mają też miłośnicy kultury i ludzie młodzi, dla których władze chcą doposażyć obiekty sportowe oraz udostępnić, w nowej odsłonie, słynny dworek.
- Mam nadzieję, że nasz Miejski Ośrodek Kultury będzie przestrzenią integracji ludzi młodych, którzy odnajdą w nim swoje miejsce. Chcemy, aby oferta naszych instytucji kultury i sportu była jak najbogatsza – odniósł się do tego z kolei obszaru włodarz.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze