Podczas tradycyjnego gotowania część cennych składników odżywczych przechodzi do wody, którą potem wylewamy. Najzdrowszy sposób przyrządzania jedzenia to gotowanie na parze. Pozwala zachować maksimum witamin i składników mineralnych. Para wydobywa sól z gotowanych produktów, więc wcale nie ma potrzeby używania soli kuchennej.
Niewielki nakład, dużo korzyści
Do gotowania na parze można wykorzystać bardzo wygodny elektryczny parowar z czasomierzem. Nie trzeba wówczas stać przy kuchni i pilnować czasu gotowania. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić i woli przygotowywać potrawy na kuchni gazowej, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Są tańsze prawie o połowę od elektrycznego parowara, a smak jedzenia wcale nie jest gorszy.
Gotując na parze, nie trzeba też używać tłuszczu, nie dodaje się więc do potraw niepotrzebnych kalorii. Warzywa zachowują piękny kolor, są jędrne i sprężyste, a do tego lekkostrawne. Można w ten sposób gotować wszystkie warzywa, nawet liściaste.
Technika gotowania
Mięso i warzywa pokrój na mniejsze kawałki – dzięki temu skrócisz czas gotowania; ryby najlepiej gotować w postaci filetów. Mięso i ryby dobrze jest przyprawić ziołami (bazylią, pietruszką, tymiankiem, oregano, pieprzem), ryby – skropić sokiem z cytryny, limonki czy pomarańczy oraz oliwą. Dobrze jest przyprawiać mięso i ryby dzień wcześniej, by nabrały lepszego smaku.
Mrożone mięso i ryby trzeba rozmrozić przed gotowaniem. Warzywa można wkładać do parowaru zamrożone.
Z mięs najlepsze do gotowania na parze jest białe mięso drobiowe: pierś kurczaka, indyka, a także mielone w postaci pulpetów z cielęciny i drobiu. Do gotowania na parze idealnie nadaje się także delikatne mięso ryb (filety i pulpety).
Na parze można przygotowywać prawie wszystko: ryż, kasze, warzywa, owoce.
Podobne artykuły:
Napisz komentarz
Komentarze