Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:05
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Majdany witają turystów

"Wojsławickim wąwozem" w Starym Majdanie i "Przy szurze" w Majdanie Ostrowskim, to nazwy ścieżek edukacyjnych, które niedawno otwarto dla turystów. Powstały w urokliwych częściach gminy Wojsławice.
Majdany witają turystów

Ścieżka " Wojsławickim wąwozem" biegnie przez ponad dwukilometrowy odcinek lasu, na którym usytuowane zostały tablice tematyczne dotyczące źródeł, wąwozów, zwierzyny leśnej, drzewostanu oraz roślin leśnych. Rozpoczyna się od naturalnego źródła wody, które wypływa ze zbocza lasu. Na jej terenie ustawiono stoły i ławki. Po zakończeniu zwiedzania turyści mają możliwość odpoczynku w zadaszonej wiacie, z miejscem na ognisko i grilla.

Pierwsza zorganizowana grupa zwiedzających nową ścieżkę liczyła ponad 50 osób, a pierwszym oprowadzającym i opowiadającym o walorach krajobrazu był Mateusz Kliszcz, leśniczy Leśnictwa Wojsławice.

- Ścieżka edukacyjna w Starym Majdanie  to miejsce wyjątkowe z wielu względów. Warunki środowiskowe sprzyjają występowaniu wielu gatunków ze świata roślin i zwierząt, a lessowe wąwozy swoim pięknem zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów – podkreśla Kliszcz.

Druga ścieżka o nazwie "Przy szurze" powstała w Majdanie Ostrowskim. Ma długość około 0,8 km. Usytuowana została w sąsiedztwie powstającego w budynku byłej szkoły Ośrodka Trzech Kultur. Otacza ją starodrzew. Znajdują się tam także tablice edukacyjne, a wkrótce będzie w pobliżu wyznaczony teren zielony do zabaw i gier sportowych.

Na realizację tego projektu gmina pozyskała dotacje z WFOŚiGW w Lublinie w wysokości 17 tysięcy złotych. Jest to pierwszy krok w realizacji dużego projektu "Szlak Wojsławickich Źródeł i Wąwozów".

- Nowe atrakcje turystyczne w połączeniu z już istniejącą krynicą i studnią w Rozięcinie, krynicą w Hucie, Kocim Dołku i izbą ludową w Majdanie Ostrowskim oraz zabytkami trzech kultur, jakimi są kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna i synagoga żydowska, a także zabytkowym układem ulicy Rynek powoduje, że gmina Wojsławice staje się ważnym ośrodkiem na mapie turystycznej województwa lubelskiego i kraju - podkreśla Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama