Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 01:34
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień

Msza święta, koncerty, wystawa prac malarskich oraz zabawa do późnej nocy. Tak zapowiadają się uroczystości związane z rekonsekracją kościoła w Hannie. Świątynia ma być ponownie poświęcona, bo przeszła generalny remont, który kosztował prawie 10 mln zł. Ta religijna uroczystość została połączona z imieninami Hanny.
Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień

Obchody odbędą się w sobotę, 29 czerwca. Rozpoczną się w południe wystawą prac malarskich prof. Stanisława Baja, honorowego obywatela gminy Hanna. Na godzinę 14 zaplanowano koncert "Ważnych piosenek" w wykonaniu zespołu Raz Dwa trzy. Dwie godziny później rozpocznie się msza święta rekonsekracyjna. Ponownego poświęcenia kościoła dokona biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Na godz. 18 zaplanowano koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa, natomiast o godz. 19 na scenie pojawi się Szalom Chełm. Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna (godz. 20.30).

Obchody religijne zostały połączone z imieninami Hanny, które zwykle odbywały się w lipcu. Jednak, żeby nie organizować dwóch imprez, tylko jedną a konkretną, wójt zdecydowała o ich połączeniu.

Kościół jest konstrukcji drewnianej. Powstał w XVIII wieku. Wymagał kapitalnego remontu, był w tak złym stanie, że przechylił się w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Potem podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalacje elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Nad wszystkim czuwali konserwatorzy zabytków.

Ponadto zagospodarowano teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną "Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu. Są to wystawy przedstawiające sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach. Oprócz kościoła odremontowano zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

Remont kościoła w Hannie był chyba najdroższym zadaniem, jakie gmina wykonała w swojej historii. Kosztowało około 10 mln zł. Zdecydowanie taniej byłoby wyburzyć stary kościół i wybudować nowy. Jednak świątynia straciłaby status zabytku, który zwiedzają co roku tysiące turystów.

- Zadanie było bardzo trudne, ale warto było podjąć się jego realizacji, bo takiego zabytku nie ma nikt. Na remoncie kościoła zyskała nie tylko Hanna, ale cały region – mówi wójt Grażyna Kowalik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama