Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO (www.greenvelo.pl), o długości ok. 2 tys. km, przebiega przez regiony: Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Lubelski, Podkarpacki i Świętokrzyski. Dużym atutem trasy jest poprowadzenie jej w naturalnych, niemal dziewiczych obszarach chronionych parkami narodowymi i krajobrazowymi. Turysta wybierający się na wyprawę po Green Velo, może przeżyć pasjonującą przygodę, poczuć bliski kontakt z przyrodą i odetchnąć naprawdę czystym powietrzem. Czasem wyprawa taka może być wymagająca, bo szlak na długich odcinkach wiedzie daleko od wielkomiejskich aglomeracji. Nie oznacza to jednak tułania się po zupełnych pustkowiach, bez szansy na bezpieczny i wygodny nocleg.
W regionie lubelskim, w którym Green Velo liczy ok. 400 km, na szlaku i w jego bliskim sąsiedztwie zarejestrowanych jest prawie 200 miejsc przyjaznych rowerzystom (MPR) oraz ok. 40 miejsc obsługi rowerzystów (MOR). Miejsca przyjazne rowerzystom to m.in.: obiekty noclegowe, gastronomiczne, usługowe, ale też muzea, izby regionalne i wiele innych, przyjaźnie nastawione do rowerzystów, którzy zechcą zrobić tam krótką lub dłuższą przerwę na odpoczynek, posiłek, nocleg czy też na zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych. Obiekty te wyposażone są w zestawy narzędzi potrzebnych do naprawy rowerów. Z kolei miejsca obsługi rowerzystów, zlokalizowane bezpośrednio na trasie, to miejsca wypoczynku zaopatrzone w altany lub zadaszenia, stoły i ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Tu można schronić się w czasie deszczu, przeczekać największy letni upał, posilić się, by nabrać sił do pokonania kolejnego odcinka szlaku.
W Lubelskim Green Velo prowadzi od przeprawy promowej na Bugu w Gnojnie, na pograniczu z regionem podlaskim, do lasów Roztocza i Puszczy Solskiej, gdzie poniżej Suśca, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, nasz region graniczy z Podkarpackim. Na północy województwa szlak biegnie nadbużańską doliną, m.in. przez Janów Podlaski ze słynną stadniną koni arabskich w Wygodzie, Terespol z okolicznymi fortami twierdzy brzeskiej oraz znane ze świątyń i sanktuariów różnych wyznań wsie: Pratulin, Kostomłoty, Kodeń, Jabłeczna, Sławatycze. Ważnym przystankiem jest Włodawa – miasto trzech religii i kultur (z corocznym jesiennym Festiwalem Trzech Kultur) oraz położona w sąsiedztwie letniskowa Okuninka nad Jeziorem Białym.
Z Okuninki szlak prowadzi przez Lasy Sobiborskie, z rezerwatami "Żółwiowe błota" i "Trzy jeziora", do nadbużańskiej Woli Uhruskiej. Ta duża agroturystyczna wieś położona jest już na Pagórach Chełmskich, którymi trasa wiedzie do Chełma. W tym mieście trzeba koniecznie zobaczyć sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej oraz unikalne, przebiegające pod zabytkowym centrum, Chełmskie Podziemia Kredowe. Kolejną atrakcją na szlaku jest Krasnystaw, w którym warto zwiedzić pojezuicki zespół klasztorny z dawną katedrą biskupów chełmskich, a latem wziąć udział w słynnym święcie chmielarzy i piwowarów "Chmielaki".
Od Krasnegostawu na Roztocze szlak wiedzie wzdłuż Wieprza przez Tarnogórę, Nielisz z największym zalewem regionu (ok. 950 ha) oraz malowniczy Szczebrzeszyn z pomnikami chrząszcza z wiersza Brzechwy i zabytkami wielokulturowej przeszłości. To tu Green Velo wkracza na Roztocze Środkowe – do Zwierzyńca i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ze Zwierzyńca, z którego można dojechać do renesansowego Zamościa, biegnie łącznik szlaku przez Biłgoraj w kierunku rzeki San i Sandomierza. Sam szlak prowadzi natomiast dalej na południe, przez roztoczańskie letniska: Górecko Kościelne, Józefów, Nowiny, Oseredek, Susiec, Na tym odcinku przebiega przez doliny słynących z licznych wodospadów roztoczańskich rzek: Szum, Sopot, Tanew i Jeleń, uznanych w ogólnopolskich plebiscytach (m.in. "Rzeczpospolitej" i "National Geographic Traveler") za najpiękniejsze cuda natury w Polsce.
Te i wiele innych atrakcji przyrodniczych i kulturowych można znaleźć na GREEN VELO w Regionie Lubelskim (www.greenvelo.pl). Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze