- Analizujemy różne możliwości poszerzenia bazy zasobowej, a Lubelskie Zagłębie Węglowe jest jedną z nich. Złoże Chełm II może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wartości i potencjału naszej spółki - mówi prezes JSW Włodzimierz Hereźniak.Dzięki otrzymanej koncesji, spółka będzie mogła prowadzić dodatkowe badania warunków w złożu Chełm II położonym na obszarze gminy Rejowiec Fabryczny. Prace te pozwolą im określić takie kwestie jak: zasoby węgla, parametry koksownicze węgla, warunki zalegania, czy warunki hydrogeologiczne i gazowe. Dzięki temu JSW będzie mogła opracować plan eksploatacji złoża, również pod kątem bezpieczeństwa.
Na rozpoznanie złoża minister dał spółce cztery lata. W tym czasie JSW planuje wykonać pięć otworów badawczych złoża Chełm II w wydzielony obszarze pod nazwą Rejowiec.
- Dla firmy surowcowej, takiej jak Jastrzębska Spółka Węglowa, najistotniejsze jest zapewnienie dostępu do zasobów węgla koksowego - informuje w komunikacie Tomasz Śledź, z-ca prezesa zarządu JSW ds. technicznych. - Zamierzamy to robić nie tylko poprzez inwestowanie w dostępne już złoża, ale również udostępnianie nowych. Ich poszukiwanie wpisuje się w strategię rozwoju JSW, której celem jest zabezpieczenie wydobycia do 2030 r.To nie jedyne miejsce, w którym Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana wydobyciem. Jeszcze w październiku zeszłego roku jej przedstawiciele i australijska spółka Praire Mining podpisały porozumienie dotyczące negocjacji w kwestii przejęcia kopalni Jan Karski w Kuliku. JSW ma bowiem w planach stworzenie obszaru pod nazwą JSW Wschód, który obejmowałby tereny w gminie Rejowiec Fabryczny i właśnie w gminie Siedliszcze.
Temat współpracy jest jednak na razie owiany tajemnicą. Szczególnie, że obecnie Prairie Mining boryka się z wynikami ekspertyzy Greenpeace. Organizacja ekologiczna twierdzi bowiem, że budowa kopalni zniszczy zasoby wodne, i to nie tylko w najbliższej okolicy.
Napisz komentarz
Komentarze