Uposażenie posła zgodnie z ustawą jest traktowane jako wynagrodzenie za pracę. Do tego dochodzi jeszcze dieta parlamentarna, czyli pieniądze przysługujące posłowi na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Poza tym posłowie otrzymują dodatki funkcyjne oraz ryczałt na prowadzenie biura.
Wysokość uposażenia poselskiego odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 8.016,70 zł brutto. Za stanowisko przewodniczącego komisji poseł otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia. Za pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego dostaje natomiast 15 proc. pensji, a za przewodniczącego podkomisji stałej - 10 proc.
Dieta parlamentarna to kwota 2.505,20 zł brutto. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich.
Uposażenie nie przysługuje posłom, którzy pozostając w stosunku pracy, nie korzystają z urlopu bezpłatnego, posłom prowadzącym działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami oraz posłom, którzy nie zawiesili prawa do emerytury lub renty. Tu także są wyjątki. Nie dotyczy to m.in. posłów, którzy pobierają emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz żołnierzy zawodowych.
Comiesięczny ryczałt na prowadzenie biur poselskich wynosi około 11 tysięcy. Pieniądze te można wydać m.in. na wynagrodzenie pracowników biura, ekspertyzy i opinie oraz tłumaczenia czy czynsz.
Napisz komentarz
Komentarze