Biogazownia będzie produkować energię elektryczną z naturalnych surowców. Jej lokalizacja nie budzi protestów. Wręcz przeciwnie. Delegacja samorządowców i rolników wraz z wójtem Henrykiem Gołębiowskim była z wizytą na Litwie, by obejrzeć funkcjonującą tam biogazownię i zapoznać się z zasadami współpracy z rolnikami i producentami. Wójt zapewnia, że rekonesans wypadł pozytywnie.
Inwestor przekonał polską delegację, że nowoczesny proces technologiczny, polegający na obiegu zamkniętym, nie stwarza żadnych problemów zapachowych ani nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Ma za to mieć pozytywny wpływ na rozwój gminy.
Jedną z korzyści będzie możliwość przekazywania do biogazowni substratów pochodzenia rolniczego. Będzie przetwarzała wszelkie organiczne odpady, które bywają uciążliwe dla rolników. Będą oni mogli pozyskiwać stamtąd naturalny, organiczny nawóz o bardzo dobrych parametrach. Kolejne korzyści z działalności zakładu to generowanie bardzo dużych ilości ciepła do wykorzystania na cele grzewcze.
Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą w Polsce realizowaną przez litewskie firmy, które planują w kolejnych latach zbudować jeszcze 15 podobnych zakładów w różnych regionach naszego kraju. Tak więc ta w Turowcu będzie miała charakter wzorcowy i zapewne będą ją zwiedzać rolnicy z różnych miejscowości, w których planowane są podobne inwestycje.
- Nasza gmina będzie miała wpływy z tytułu podatku od nieruchomości oraz zatrudnienia pracowników. Ponadto inwestor na etapie budowy chce współpracować z lokalnymi firmami budowlanymi z różnych branż, a w czasie eksploatacji biogazowni rozwinie się sieć współpracy z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami - zapewnia wójt gminy Wojsławice.
Przedstawiciele samorządu gminy Wojsławice nie kryją zadowolenia z planów wybudowania biogazowni.
- Tego typu działalność wpisuje się w strategię rozwoju gminy Wojsławice – mówi wójt gminy Gołębiowski. - Nasz rozwój powinien być ukierunkowany na wykorzystanie potencjału naszej gminy. Z jednej strony to rolnictwo i właśnie w ten kierunek wpisuje się biogazownia, a drugi obszar rozwoju gminy to turystyka, której w ostatnim okresie poświęciliśmy wiele uwagi poprzez realizację inwestycji i różnych przedsięwzięć wpisujących się w tą działalność - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze