- Odpisałem oczywiści na maila, że jestem zainteresowany propozycją. Czekałem na pierwsze zlecenie. W międzyczasie pochwaliłem się znajomemu, że w końcu zacznę zarabiać konkretne pieniądze – opowiada Andrzej z Chełma. - Zainteresował się tym, więc pokazałem mu korespondencję z moim przyszłym pracodawcą. On stwierdził, że to podejrzana sprawa, pokazał to koledze z policji i okazało się, że ktoś chciał mnie wrobić. Miałem zostać słupem, uczestniczyć w przestępstwie.
Policja przestrzega przed tego typu ofertami: "Jeśli ktoś poprosi Cię o transfer pieniędzy za pośrednictwem konta bankowego w zamian za gotówkę, to oznacza, iż jesteś nakłaniany do zostania mułem finansowym. To jest "pranie pieniędzy", jest nielegalne, a konsekwencje mogą być dla Ciebie poważne".
Jak to działa?
Osoby zajmujące się "praniem pieniędzy" zawsze proszą o numer konta bankowego lub o otwarcie nowego. Muł finansowy to osoba, która przekazuje pieniądze innej osobie (cyfrowo lub w gotówce), otrzymane od osoby trzeciej, za co uzyskuje prowizję.
Rekruterzy zaangażowani w muły finansowe wymyślają różne sposoby na zwabienie swoich kandydatów. Co ciekawe, jednym z nich jest romance scams - przestępcy coraz częściej rekrutują muły na portalach randkowych. Uwodząc ofiary, z czasem przekonują je do otwarcia rachunków bankowych pod pozorem wysyłania lub otrzymywania środków finansowych. Przestępcy również coraz częściej wykorzystują media społecznościowe, aby rekrutować nowych wspólników poprzez szybkie i atrakcyjne reklamy on-line.
Są ofiary
Podczas ostatniej międzynarodowej akcji wymierzonej przeciwko tzw. mułom finansowym aresztowano 228 osób, a zidentyfikowano ponad cztery tys. kolejnych. W działaniach, które były prowadzone także w Polsce, wzięli udział policjanci z ponad 30 krajów. Tylko w naszym kraju zidentyfikowanych zostało 207 "mułów finansowych" i 99 organizatorów tego procederu. Ujawniono 4691 nielegalnych transakcji oraz zapobieżono utracie blisko miliona euro. Straty w skali globalnej służby oszacowały na przynajmniej 81 mln euro. Odnotowano wzrost przypadków obejmujących proceder tzw. romance scams, w których trakcie przestępcy rekrutują ofiary na portalach randkowych.
Bycie mułem źle się kończy
- Nawet jeśli osoby działające jako tzw. słupy czy muły finansowe czynią to nieświadomie, przyczyniają się do popełnienia przestępstwa – mówi Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa KMP w Chełmie. - W trakcie prowadzenia różnych spraw, np. tych dotyczących oszustw internetowych, policjanci ustalają osoby, które pośredniczyły w wymianie środków finansowych. W naszym regionie takie przypadki były.
Organy ścigania docierają do posiadacza rachunku bankowego. Konsekwencje prawne związane z działalnością "mułów finansowych" mogą być poważne. Osoby takie mogą podlegać karze pozbawienia wolności oraz umieszczenia danych osobowych w rejestrze, co może poważnie wpłynąć na resztę ich życia. Mogą mieć kłopoty z bankami np. podczas próby zaciągnięcia kredytu bądź zawarcia umowy rachunku bankowego.
Napisz komentarz
Komentarze