Główny Urząd Statystyczny przeanalizował odpady komunalne zebrane selektywnie w relacji do ogółu śmieci odbieranych od mieszkańców w ciągu roku w poszczególnych gminach. W Polsce niektóre samorządy mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 90 proc. Niestety u nas aż takich pionierów w segregacji nie ma.
Urząd statystyczny podkreślił, że analizowany wskaźnik dotyczy zbiórki selektywnej, a nie procesów przetwarzania odpadów i nie jest wskaźnikiem opisującym zjawisko recyklingu. Tu chodzi tylko o wskaźnik segregacji.
Najlepszym wskaźnikiem może pochwalić się gmina Ruda-Huta. Jej wynik to 66,3 proc. Drugie miejsce w powiecie chełmskim zajmuje gmina Dubienka, której wskaźnik wynosi 58,7 proc. Na trzeciej pozycji plasuje się gmina Chełm - 58,5 proc.
Powyżej 50-procentowym wskaźnikiem mogą pochwalić się również gminy: Rejowiec Fabryczny 58,1 proc., Wierzbica - 51,6 proc., Kamień - 51,2 proc., Białopole - 54,3 proc., Leśniowice - 55 proc.
Najsłabiej w statystykach wypada gm. Wojsławice, której wskaźnik segregacji to zaledwie 24,4 proc. Niewiele lepiej wygląda sytuacja gm. Siedliszcze - 27 proc.
Przykładem, jeśli chodzi o segregację, nie świeci też miasto Chełm. Wskaźnik w tym przypadku wynosi zaledwie 35,2 proc. Biorąc jednak pod uwagę sąsiednie miasta, to i tak niezły wynik. Wskaźnik Zamościa wynosi 28,5 proc. W Białej Podlaskiej jest jeszcze gorzej. Wynik tego miasta to jedynie 21,7 proc.
Gmina, która otwiera tabelę, to Sosnowiec w województwie śląskim. Odpady zebrane selektywnie kształtują się na poziomie 94,3 proc. Drugie miejsce w tabeli zajmuje gmina z województwa lubelskiego - Konstantynów. Wynik tej gminy to 93,8 proc.
Napisz komentarz
Komentarze