Dokumenty od kandydatów do służby w SG przyjmowane są już nie tylko w siedzibie oddziału w Chełmie, ale również w Białej Podlaskiej oraz Zamościu po wcześniejszym wyznaczeniu terminu do ich złożenia.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba: posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, niekarana za przestępstwo, korzystająca w pełni z praw publicznych. Kandydat ma posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych oraz powinien dać rękojmię zachowania tajemnicy.
- Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego zostanie dokonany przegląd złożonych dokumentów. Kandydat, który uzyskał akceptację komendanta oddziału, kierowany jest na wstępną rozmowę kwalifikacyjną, testy psychologiczne i badania psychofizjologiczne. Ponadto zostanie również objęty procedurą ustalającą, iż daje rękojmię zachowania tajemnicy - wyjaśnia Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Składa się on z testów pisemnych obejmujących test z wiedzy ogólnej oraz ze znajomości języka obcego, testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej.
Szczęśliwiec, który to wszystko przebrnie z pozytywnym wynikiem, kierowany jest do rejonowej komisji lekarskiej. Służbę w SG rozpoczyna się od szkolenia przygotowawczego w jednym z ośrodków szkoleniowych Straży Granicznej.
Napisz komentarz
Komentarze