Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Co roznoszą listonosze?

Mieszkańcy jednej z miejscowości w powiecie chełmskim wysłali do naszej redakcji prośbę o interwencję w sprawie jednego z listonoszy, który według nich chodzi od drzwi do drzwi bez podstawowych zabezpieczeń, takich jak: rękawiczki. Zbiera też podpisy na tablecie. Jak się okazuje, nie powinno to tak wyglądać.
Co roznoszą listonosze?

Zawód listonosza w ostatnim czasie należy do grupy szczególnego ryzyka. Listonosze odwiedzają niemal wszystkich mieszkańców miejscowości, roznosząc np. pieniądze z emerytur, dokumenty i paczki. Zbierają podpisy. Co ważne! Odwiedzają też ludzi na kwarantannie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy zwracają uwagę, czy listonosze zachowują środki ostrożności.

- Mieszkańcy naszej miejscowości są oburzeni. Nie po to siedzą w domu, żeby ktoś im przyniósł wirusa razem pocztą - mówi kobieta.

Poczta Polska zapewnia, że wszyscy pracownicy mający kontakt z klientami mają płyny dezynfekcyjne i rękawiczki. W ubiegłą środę rozpoczęła się dystrybucja kolejnej partii środków ochrony indywidualnej dla pracowników, w tym maseczek, rękawic jednorazowych oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. 

- Dbamy, by w pierwszej kolejności byli zaopatrywani w nie listonosze. Organizacja pracy tych grup zawodowych jest skierowana na realizację usług zgodnie z potrzebami klientów, jak i obowiązującym stanem prawnym, przy szczególnym zapewnieniu bezpieczeństwa naszych klientów - zapewnia Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej S.A.

Rzeczniczka nie odniosła się do tego konkretnego listonosza, o którym napisali Czytelnicy. Zapewniła jednak, że zarząd Poczty Polskiej podjął decyzję o wypłacie dodatkowego świadczenia na zakup środków do dezynfekcji oraz środków ochrony. Otrzymają je pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami i ładunkami pocztowymi. Każdy pracownik zatrudniony na stanowisku eksploatacyjnym otrzyma dodatkowe świadczenie w wysokości 50 zł. 

Co ważne, Poczta Polska realizuje przekazy emerytalno-rentowe również dla osób objętych kwarantanną.

- W tym celu zostały wdrożone szczególne procedury. Pozostajemy w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi - zapewnia Siwek. 

Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy jedynie okazać pracownikowi Poczty Polskiej z bezpiecznej odległości dokument tożsamości np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu i pozostawi przesyłkę.

 - W przypadku przesyłek pobraniowych rekomendujemy płatność bezgotówkową np. kartą płatniczą - dodaje rzecznik. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Byly listonosz 29.03.2020 10:32
A czy ktos z was sie zastanowil nad tym na co jest narazone zdrowie listonosza cieszcie sie ze nadal sa.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama