Aplikację można pobrać na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Jest bezpłatna. Ważne, by telefon miał dostęp do internetu, aparatu fotograficznego i włączony GPS. Zaraz po aktywacji aplikacji należy zrobić selfie i wysłać z miejsca kwarantanny. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie. Automatycznie sprawdzi też lokalizację.
Zdjęcie trzeba wykonać w ciągu 20 minut od otrzymania SMS-a. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie prześle się go, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Takich SMS-ów w ciągu dnia może być nawet kilka. Aplikacja nie zastępuje policji, ale ją wspomaga. Wizyty mundurowych można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny.
W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Aplikacja nie tylko wspomaga policję. Daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.
Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku, a także osoby, które złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44. Jeżeli nie ma możliwości kontaktu telefonicznego, można wypełnić oświadczenie i przekazać je policji. Wzór oświadczenia dostępny na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa.
Na tej stronie znajdują się też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji gwarantuje, że jest ona bezpieczna, a zdjęcia będą usuwane po odbyciu kwarantanny.
Napisz komentarz
Komentarze