Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Dzieci wracają do przedszkoli i żłobków, hotele i galerie otwarte – nowe złagodzenia po majówce

Podczas dzisiejszej konferencji premiera i ministra zdrowia zapadła decyzja o wprowadzeniu II etapu poluzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zaczną one obowiązywać po długim weekendzie majowym. Rządzący podkreślają jednak, że nie zwalnia nas to od dalszego i restrykcyjnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa, ponieważ od tego zależy wprowadzanie kolejnych etapów.
Dzieci wracają do przedszkoli i żłobków, hotele i galerie otwarte – nowe złagodzenia po majówce

Poluzowanie obostrzeń

II etap zakłada, że od 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe (ale bez funkcjonujących w nich miejsc gastronomicznych). Zostaje to uruchomione po majówce, aby zapobiec masowym wyjazdom na długi weekend, co mogłoby sprzyjać gromadzeniu się tłumów. Jak podkreślił premier, majówka to czas wolny, ale nie wolny od ostrożności. Ponadto, od 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych w dotychczasowym reżimie obostrzeń, czyli 1 osoba na 15 mkw. W weekendy będą również otwarte sklepy budowlane i meblowe. Bardzo ważna zmiana dotyczy funkcjonowania żłobków i przedszkoli:

- Od 6 maja będzie możliwe otwarcie tych instytucji decyzją organów nimi zarządzających z zachowaniem wszystkich wytycznych ministerstwa zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy zachęcać do tego również lokalne samorządy, zapewniając środki dezynfekcyjne. Pozostaje również zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie będą mogli oddać swoje dziecko do żłobka czy przedszkola.

Po weekendzie majowym zostają także przywrócone zabiegi rehabilitacyjne, będzie można korzystać z otwartych boisk, orlików i siłowni zewnętrznych, a także zwiedzać muzea oraz wypożyczać książki w bibliotekach. Wszystko z zachowaniem wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

- Obecna sytuacja pozwala nam luzować i odbudowywać stopniowo gospodarkę, zwłaszcza, że jesteśmy daleko od takiego ekstremum jakie panuje we Włoszech czy w Belgii – dodał premier. - Wprowadzanie kolejnych etapów jest uzależnione od wzrostu liczby osób zdrowiejących, dystansowania społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Rozwój sytuacji pozwoli na podejmowanie decyzji, czy możemy wprowadzać kolejne poluzowania czy też będziemy zmuszeni do kroku wstecz i kolejnych obostrzeń. I pamiętajmy, te złagodzenia nie oznaczają do folgowania przepisów i nie wychodźmy z domów bez potrzeby.

W kwestii organizowania większych uroczystości rodzinnych, m.in. wesel czy chrzcin, minister zdrowia Łukasz Szumowski rekomenduje zdrowy rozsądek, ponieważ każde zgromadzenie to ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

- Dużo osób źle nosi maseczki lub w ogóle nie zakrywa twarzy, więc apeluje o przestrzeganie tego przepisu, aby nie stwarzać ryzyka zakażenia innych osób - dodał minister. - W najbliższym czasie planuje przeprowadzenie większej ilości testów, przede wszystkim wśród osób starszych przebywających w ZOL-ach i DPS-ach.
 

Tarcza antykryzysowa i wybory

Podczas konferencji premier mówił również o realizacji tarczy antykryzysowej i finansowej dla ratowania małych i średnich firm. Środki pochodzą z budżetu państwa.

- Przyjmujemy wnioski i będziemy je realizować w najbliższych dniach, to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Ratujemy polskie miejsca pracy, odbudujemy gospodarkę – podkreślił Mateusz Morawiecki. - W pierwszej kolejności tarcza obejmie te firmy i te branże, które najbardziej ucierpiały przez pandemię. Przed nami czas trudnych decyzji i zadań, ponieważ kolejne poluzowania będą zależały od tego, czy mimo złagodzeń dalej będziemy umieli trzymać dyscyplinę.

Premier odpowiedział również na pytania dziennikarzy dotyczące wyborów, których przeprowadzenie - jak podkreślił - jest wymogiem konstytucyjnym w państwie demokratycznym,

- Zaproponowaliśmy wybory korespondencyjne, czyli najbezpieczniejszą formę. Apeluję wiec do Senatu, aby przyspieszył swe prace i nie utrudniał ich przeprowadzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama