Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 11:44
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gmina pełna atrakcji

Gmina Wojsławice zaprasza do zwiedzania swoich licznych atrakcji turystycznych. Proponujemy dwie przyrodnicze ścieżki edukacyjne w Starym Majdanie i Majdanie Ostrowskim oraz Krynicę w Rozięcinie wraz z Ośrodkiem Dawnych Kultur i Tradycji.
Gmina pełna atrakcji

Autor: UG Wojsławice

Trasa Ścieżki Edukacyjnej w Starym Majdanie jest w formie pętli i liczy około 2,3 km. Rozpoczyna się przy niszy źródłowej i prowadzi przez malowniczy wąwóz lessowy. Jar wyróżnia duża głębokość, długość oraz wybijające na jego początku źródła, a także bogate runo sprzyjające występowaniu różnorodnych gatunków grzybów i paproci. Rosną tu chronione i rzadkie gatunki roślin. Poza tradycyjnymi tablicami edukacyjnymi, zawierającymi opisy pobliskiej przyrody, ustawione zostały również przyrządy edukacyjne tj. drewniane puzzle, światowid, zegar wiedzy. Po wyjściu z wąwozu na jedno z najwyższych wzniesień na terenie gminy, podziwiamy przepiękną panoramę najbliższej okolicy.

Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjna w Majdanie Ostrowskim jest również znana z ważnych wydarzeń historycznych – to właśnie tędy Napoleon przeprowadził swoje wojska w wyprawie na Rosję. Trasa liczy około 800m rozpoczyna się przy Ośrodku Trzech Kultur (dawnym budynku szkoły) i  prowadzi przez malowniczy młodnik i okopy z I wojny światowej. Na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne mówiące m.in. o ptakach i roślinach żyjących wokół nas i lokalnych pomnikach przyrody, przyrządy edukacyjne, np. quiz w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości roślin, leśna skocznia „skok w dal”, na której możemy porównać swoje skoki do rekordowych skoków wielu zwierząt oraz „lekcja dendrologii”, mówiąca o gatunkach drzew występujących w okolicznych lasach.

Niezwykle urokliwym miejscem na turystycznej mapie Ziemi Wojsławickiej jest Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. Mieści się w wyremontowanym budynku dawnego wiejskiego domu kultury (pierwotnie szkoła). To miejsce wskrzeszania dawnych kultur i lokalnych tradycji. Są tam organizowane festyny, pokazy dawnych zawodów, umiejętności, rękodzieła ludowego i form zabawowych, inscenizacje dawnych obrzędów i zwyczajów, festyny etnograficzne, warsztaty kuchni dawnej. W wiejskim, drewnianym domu, który jest siedzibą Ośrodka, odtworzono dawny wystrój i zgromadzono historyczne wiekowe sprzęty.

Nieopodal ośrodka znajduję się Krynica ze studnią. Dziś Krynica to miejsce biwakowe, ale w przeszłości pełniło ważną rolę w życiu wsi. Czerpano tu wodę ze źródła, a także urządzano pranie z użyciem tar. Dziś źródło jest zadaszone, a obok urządzono miejsce do wypoczynku i palenia ogniska.

Jeśli pozwoli czas, to zachęcamy do zwiedzania niektórych źródeł wody na ul. Grabowieckiej na tzw. Wygonie oraz przy Gospodarstwie Agroturystycznym „Agro Pszczoła”.

Na miłośników opowiadań o Jakubie Wędrowyczu czeka drewniany pomnik zlokalizowany w odległości 1 km od centrum Wojsławic w kierunku na Krasnystaw.

Natomiast osoby zainteresowane historią trójkulturowego miasteczka Wojsławice zapraszamy do odwiedzenia Kościołku pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach, Cerkwi pw. Ikony Matki Bożej Kazańskiej Wojsławicach i Synagogi.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aaa 08.12.2020 17:58
Komu to potrzebne

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama