Ognisko w krasnostawskim sądzie jest w fazie rozwojowej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie potwierdziła to w piątek, 30 października.
- Dwie osoby spośród 55 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19. Powiadomiono jednostkę stacji sanitarno-epidemiologicznej, która wdrożyła procedury kwarantanny. Sześć osób przebywa na kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim, przy czym część oczekuje na wyniki testu - informuje sędzia Wojciech Osiński, prezes Sądu Rejonowego w Krasnymstawie.
W związku z zaistniałą sytuacją dyrektor Sądu Okręgowego w Zamościu zlecił dokładne zdezynfekowanie pomieszczeń biurowych zajmowanych przez pracowników. Ponadto wydział ksiąg wieczystych załatwia sprawy w ograniczonym zakresie. Obsługa interesantów do odwołania będzie odbywać się wyłącznie w drodze przyjmowania korespondencji za pośrednictwem poczty. Kompletnie wypełnione wnioski można również składać w biurze podawczym.
- Rozprawy odbywają się zgodnie z planem. Odnotowano jedynie pojedyncze przypadki odwołań z uwagi na usprawiedliwioną nieobecność stron, które powoływały się na niemożność udziału z powodu kwarantanny bądź procedury identyfikowania COVID-19 - dodaje prezes krasnostawskiego sądu.
Do niedzieli w ognisku stwierdzono 3 zachorowania, a 11 osób jest poddanych kwarantannie.
Dwa kolejne ogniska potwierdzono 31 października. Chorują m.in. 3 osoby z oddziału chirurgii krasnostawskiego szpitala, a kolejne 4 są na kwarantannie.
- Z tego powodu ograniczone został przyjęcia planowe na ten oddział. Zabiegi i świadczenia w nagłych przypadkach są realizowane na bieżąco - informuje Andrzej Jarzębowski, dyrektor SPZOZ Krasnystaw.
Nauczyciele ze szkoły podstawowej w Fajsławicach zaczęli chorować w różnych okresach. Z naszych ustaleń wynika, że najpierw na kwarantannę posyłane były pojedyncze klasy. Do tej pory infekcje potwierdzono u 4 pedagogów, ale aż 115 osób przebywa na kwarantannie, a tylko dwie są pod nadzorem epidemiologicznym. Po stwierdzeniu ogniska COVID-19 cała placówka rozpoczęła 30 października pracę wyłącznie w trybie zdalnym, która potrwa do 13 listopada.
Piątą już ofiarą COVID-19 jest 71-letnia mieszkanka Krasnegostawu, która zmarła w ubiegłym tygodniu w szpitalu w Dęblinie. Miała choroby współistniejące. Według stanu na 31 października, na terenie powiatu krasnostawskiego było 90 aktywnych i potwierdzonych laboratoryjnie zachorowań, z czego hospitalizowanych jest 5 osób. W kwarantannie przebywało 570 osób, a kolejnych 48 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Mamy już 77 ozdrowieńców.
W ubiegłym miesiącu w krasnostawskim punkcie drive-thru pobrano około 600 wymazów do badań. Korzystają z niego również mieszkańcy ościennych regionów. Koronawirusa stwierdzono w granicach 40 proc. przypadków. Pojedyncze przypadki koronawirusa pojawiły się m.in. w Urzędzie Miasta Krasnystaw, Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krasnymstawie i Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kraśniczynie.
Praktycznie wszystkie urzędy są już zamknięte dla interesantów. Częściowo wprowadzana jest praca zdalna. W celu załatwienia niezbędnych spraw trzeba umawiać się na konkretny dzień i godzinę. Kontaktować się można telefonicznie, elektronicznie lub za pomocą poczty tradycyjnej. Od minionego poniedziałku powiatowe licea i technika pracują wyłącznie w trybie zdalnym.
Napisz komentarz
Komentarze