Chełm. 9. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich [GALERIA]
Tradycyjnie już, w Chełmskim Domu Kultury odbyły się warsztaty i spektakle w ramach 9. Ogólnopolskich Spotkań Profesjonalnych Teatrów Amatorskich.
Pierwszego dnia na sceniie wystąpił Teatr NEMNO i jego „Cyrk Hrynek”. Teatr marionetkowy nie jest zbyt popularną formą i coraz rzadziej można oglądać tego typu spektakle. Tym bardziej nam miło, że najmłodsza chełmska publiczność mogła obejrzeć mistrzowskie wykonanie Henryka Hryniewickiego, który od lat jeździ po Polsce i nie tylko ze swoimi lalkami. Po spektaklu dzieci spróbowały swoich sił w obsługiwaniu marionetek oraz porozmawiały z Henrykiem o pracy aktora-lalkarza.
Wieczorem Teatr OdRuchu przedstawił spektakl pt. „Karma”, który zakończył się owacjami na stojąco. To widowisko opowiada o stereotypach, ale nie staje po żadnej stronie, pokazuje jak różni jesteśmy i jak może nam się nie podobać czyjś styl, światopogląd, orientacja. Ważne, żeby nie przekraczać granic, które stawiamy wokół siebie jako bańkę bezpieczeństwa, pod którą wpuszczamy tych, którym ufamy.
Drugiego dnia na scenie zobaczyliśmy dwie młode kobiety z Teatru w Spódnicy. Scenariusz do tego spektaklu napisał Marcin Wąsowski, muzyka zajęli się: Jakub Stasikowski, Joanna Podlodowska i Martyna Sabak. Publiczność nie raz i nie dwa stawała się bohaterem tego spektaklu.
Na zakończenie drugiego dnia 9. Ogólnopolskich Spotkań Profesjonalnych Teatrów chełmska publiczność obejrzała „Kongres Futurologiczny” Teatru Czytelnia Dramatu w reżyserii Daniela Adamczyka. W spektaklu wystąpili: Michał Jóźwik i Jarosław Tomica, aktorom towarzyszyli muzycy: Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Joanna Szczęsnowicz.
Teatr Pijana Sypialnia przygotował dla najmłodszych chełmian „Bajkę o słowach”, w której poza słowami było również dużo pięknej muzyki, śmiechu, wzruszeń, cmokania, latania i podlewania.
9. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich zakończył spektakl „Ojcowie” w reżyserii Błażeja Biegasiewicza. Przedstawione zostały historie chłopców, które opowiedziane zostały z różnych perspektyw: ojców, synów i ich samych.
Źródło: Chełmski Dom Kultury. Fot. Przemysław Białasz
Napisz komentarz
Komentarze