Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:42
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Domowe apteczki do przeglądu

Kiedy przyjmować lekarstwa, jakich leków ze sobą nie wolno łączyć, gdzie znaleźć rzetelne informacje na temat objawów chorób – na te i inne pytania odpowiedzi udzielą studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
Domowe apteczki do przeglądu

Instytut Nauk Medycznych tej uczelni prowadzi akcję pod hasłem: "Bezpieczna apteczka".

– Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych w warunkach domowych – informuje Monika Szarkowska-Skiba, wykładowca INM PWSZ w Chełmie.

W ramach tego przedsięwzięcia do osób, które zgłoszą się do uczelni, przyjdą studenci pielęgniarstwa PWSZ i dokonają przeglądu zawartości domowej apteczki. Studenci pracować będą w zespołach 2-osobowych. Będą mieć identyfikatory i legitymacje studenckie. Sprawdzą terminy ważności zgromadzonych produktów leczniczych, zobaczą, czy leki są prawidłowo przechowywane, a w razie potrzeby udzielą instruktażu w tym zakresie. Powiedzą także o zasadach stosowania zleconych przez lekarza leków, pomogą w przygotowaniu listy posiadanych i przyjmowanych medykamentów, posegregują leki, a także opowiedzą o interakcjach do których może dojść po zażyciu medykamentów.

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w Dziale Obsługi Studenta Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie. Akcja potrwa do czerwca.

Monika Szarkowska-Skiba wskazuje, jakie są najważniejsze fakty dotyczące leków i ich zażywania:

Kiedy przyjmować?  O stałej porze. Jeśli zauważyliśmy w ciągu 1-2 godzin, że dawka została pominięta, należy zażyć leki, a następną dawkę przyjąć o zaplanowanej porze. Jeśli minęło więcej czasu, kolejną dawkę leków przyjmujemy dopiero o zaplanowanej porze. Nie wolno przyjmować wszystkich dziennych dawek za jednym razem. Może to powodować kumulację leku w organizmie i zwiększać ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych.

Jaka dawka? Należy stosować lek w dawkach zleconych przez lekarza lub farmaceutę zgodnie z ulotką. Nie należy samodzielnie modyfikować zleconego dawkowania oraz czasu terapii, a także przedłużać jej ani skracać bez konsultacji, nawet jeśli objawy nie ustąpiły. Tabletkę można podzielić tylko wówczas, gdy ma ona podziałkę. W innym razie nie będziemy wiedzieć, jaka dawka substancji leczniczej jest w poszczególnych częściach, a i leczenie może być nieskuteczne.

Leki generyczne, czyli zamienniki. Możemy poprosić farmaceutę o zamiennik leku. Ma on w swoim składzie tę samą substancję czynną, a różni się np. substancjami pomocniczymi. Zamienniki działają najczęściej tak samo, a są tańsze. Nie można stosować zamienników, jeśli lekarz wpisał na recepcie symbol "NZ".

Gdzie szukać informacji o chorobach? W internecie można znaleźć informacje o objawach różnych chorób i sposobach ich leczenia. Nie wszystkie są rzetelne. Wiarygodne dane o lekach można znajdziemy na stronie Ministerstwa Zdrowia. Ponadto możemy skonsultować się z farmaceutą.

Jedzenie i picie a leki.  Leki stosuje się: przed jedzeniem, tzn. 30-60 minut przed posiłkiem, w trakcie jedzenia – 5 minut po rozpoczęciu jedzenia, ale przed zakończeniem posiłku, po jedzeniu – tzn. 30-60 minut po zakończeniu posiłku. Przestrzeganie zalecań ma wpływ na skuteczność leczenia.

Pamiętajmy, że leki mogą wchodzić w interakcje z pożywieniem, np. herbata zmniejsza wchłanianie preparatów żelaza, a produkty bogate w wapń, takie jak np. mleko i przetwory mleczne negatywnie wpływają na wchłanianie niektórych antybiotyków. Czasami konsekwencje mogą być bardzo poważne, jak np. w przypadku jedzenia produktów bogatych w tyraminę (obecna np. w serach dojrzewających czy przejrzałych owocach) podczas przyjmowania leków antydepresyjnych.

Czym popijać?  Najlepiej wodą. Nie wolno popijać leków kawą czy sokami owocowymi, a zwłaszcza sokiem grejpfrutowym. Alkohol nie jest wskazany podczas stosowania leków.

Łączenie leków z innymi lekami, suplementami diety czy ziołami może prowadzić do wystąpienia interakcji, tj. osłabienia lub wzmocnienia ich działania albo wystąpienia działań niepożądanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama