- Przeszło to nasze najśmielsze wyobrażenia. To ogromny sukces, zwłaszcza że nasz powiat na tle wielu samorządów jest bardzo biedny. Wysokie miejsce w tym rankingu świadczy o tym, że środki finansowe są racjonalnie wydatkowane - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.
Ranking przygotowano w oparciu o dane regionalnych izb obrachunkowych na koniec 2020 r. Miejsce w rankingu jest pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem jednostek samorządu terytorialnego, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dla porównania powiat krasnostawski w rankingu ma miejsce 127. na 314 samorządów. Powiat włodawski znalazł się na pozycji 138. Wśród gmin wiejskich liderem w powiecie chełmskim jest gmina Leśniowice. Zajęła 144. pozycję, a to daje jej siódme miejsce w województwie lubelskim.
- Ubiegły rok w naszej gminie to konsekwentnie realizowana, spójna koncepcja rozwoju. Przemyślane inwestycje, dobrze i mądrze wydawana każda złotówka. Dzięki ciężkiej pracy udaje się nam stworzyć sprawnie działającą administrację, której efektem są milionowe projekty, zarówno w sferze infrastrukturalnej, jak i społecznej, kulturowej czy sportowej. Przekłada się to oczywiście na wielomilionowe kwoty dotacji. Oczywiście w ciągu roku czy dwóch nie da się zrealizować wszystkich inwestycji, dlatego proszę mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość, a jeżeli uda nam się utrzymać dotychczasowe tempo realizacji zadań, to z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość – mówi wójt gminy Leśniowice Joanna Jabłońska. - Myślę, że powinno to uspokoić wszystkich, którzy jeszcze nie tak dawno przy uchwaleniu budżetu mieli wątpliwości co do kondycji finansowej naszej gminy – dodaje wójt.
Na pozycji 379. znalazła się gmina Ruda-Huta. To drugi, najlepszy wynik w powiecie chełmskim.
- Wysoka pozycja gminy Ruda-Huta wynika z tego, że w 2020 roku zrealizowaliśmy wydatki majątkowe w kwocie aż 6 mln 864 tys. zł i w większości były to środki finansowe pozyskane z Unii Europejskiej - zauważa Jarosław Walczuk, kierownik referatu organizacyjnego.
Wydatki majątkowe gminy Ruda-Huta miały związek z realizowanymi inwestycjami - budową oczyszczalni ścieków komunalnych, kolektorami słonecznymi i piecami na pellet dla mieszkańców, przebudową dwóch dróg gminnych w miejscowościach Rudka i Hniszów, zagospodarowaniem terenu przy parku w Hniszowie oraz zakupem samochodu strażackiego.
Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Chełm (434.), Dorohusk (780.), Wierzbica (810.), Rejowiec Fabryczny (914.), Kamień (925.), Białopole (1363.), Dubienka (1365.). Najmniej powodów do radości mają gminy z końca listy: Żmudź (1493.), Wojsławice (1498.) i Sawin (1524.).
Miasto Rejowiec Fabryczny jest na 122. miejscu w rankingu gmin miejskich. To mniej więcej środek listy.
Wśród gmin miejsko-wiejskich lepszą pozycję ma Rejowiec, który jest na pozycji 287. na 642. samorządy w całej Polsce. Niżej jest gmina Siedliszcze, która ma miejsce 477.
Czytaj również: Uwaga! Szczury na Wolności!
Napisz komentarz
Komentarze