- Na terenie gminy Chełm mamy 8 pomników przyrody, z tego dwa znajdują się w miejscowości Staw - mówi Mirosław Mysiak, dyrektor wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i obrony cywilnej.
Mowa o dwóch potężnych lipach, które ochroną objęto w 1987 roku. Wtedy ich obwód pnia wynosił ponad 600 cm. Obecnie mają już w obwodzie ponad 700 cm.
- Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody organem ustanawiającym pomniki przyrody jest rada gminy. Wobec tego każdy przewidywany zakres prac na tym pomniku wymaga uzgodnienia z Radą Gminy Chełm - dodaje Mysiak.
Takie uzgodnienia odbyły się podczas ostatniej sesji. Podjęto wówczas uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich. Na ich wykonanie zgodę wyraziła również właścicielka nieruchomości. Prace mają się rozpocząć po 15 listopada. Wykona je specjalistyczna firma.
- Muszę przyznać, że drzewa widziałem. Są naprawdę okazałe. Warto je zobaczyć. Wymagają wykonania zabiegu. Jest niezbędny - zapewnia Mysiak.
Prace będą polegały na usunięciu obumarłych konarów, jemioły, wykonaniu wiązań elastycznych między konarami, aby wytrzymały silne wiatry. Ich zlecenie ma związek z kontrolą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie, która odbyła się 22 lutego w zabytkowym parku w Stawie. W zaleceniach pokontrolnych stwierdzono, iż w obrębie całego parku znajduje się wiele martwych i zamierających drzew, m.in. porażonych grzybami i jemiołą. Ekspertyza dentrologiczna lip potwierdziła konieczność poprawy ich stanu poprzez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze