Jedna z koncepcji dotyczy rozbudowy hali sportowej i krytej pływalni oraz zagospodarowania terenu wokół MOSiR-u. W drugiej opisane są kierunki zagospodarowania doliny rzeki Wieprz od ul. Bocianiej do ul. Gawryłowa wraz z terenem Zaułka Nadrzecznego.
W kwestii rozwoju infrastruktury rowerowej mieszkańcy zwrócili w ankietach szczególną uwagę na ul. Okrzei. Dlatego w pasie drogowym zaprojektowano szereg rozwiązań mających zapewnić sprawną i bezpieczną komunikację. Ze względu na ograniczenia przestrzenne zaprojektowano jednokierunkowe ścieżki rowerowe po obu stronach jezdni.
W koncepcji nawiązano rozwiązaniami również do istniejących ścieżek w rejonie ulic: Kościuszki, Polewanej i św. Jana Pawła II. Po budowie nowej przeprawy mostowej w rejonie ulic: Gawryłowa i Nieczaja będzie możliwość skomunikowania lewo i prawobrzeżnej części miasta.
Koncepcja zagospodarowania doliny rzeki Wieprz zakłada kontynuację zagospodarowania terenu jako obszaru rekreacyjnego, z możliwością organizacji imprez masowych. Jako główny element kompozycyjny i funkcjonalny uznano amfiteatr, zakładając jego remont w obecnej geometrii. W północnej i południowej części obszaru zaprojektowano dwie strefy parkingowe. Konieczne jest również zaprojektowanie bezkolizyjnych łączników pieszo-rowerowych, które umożliwiłyby połączenie Zaułka Nadrzecznego ze ścieżką Green Velo.
W celu "ożywienia" terenu konieczne jest wprowadzenie tzw. funkcji tymczasowych, m.in. mobilnych punktów gastronomicznych, rodzinnych imprez plenerowych, wydarzeń tematycznych. W celu lepszego korzystania z walorów przyrodniczych, zaprojektowano wygodne zejście do rzeki, które byłyby częściowo utwardzone w formie siedzisk i stopni. Taka strefa mogłaby pełnić funkcję miejskich bulwarów lub plaży.
W celu poprawy bezpieczeństwa w okresie letnim zaprojektowano wieżę ratowniczą, która poza sezonem mogłaby być punktem widokowym. Dla wodnego pogotowia ratowniczego zaproponowano stworzenie obiektu z wypożyczalnią kajaków, sprzętu wodnego i punktem promocji sportów wodnych. Wśród wielu innych działań sugeruje się przeprowadzenie badań archeologicznych w strefie dawnego zamku.
W innych częściach doliny Wieprza proponowane są obiekty sportowo-rekreacyjne, miniskansen i otwarty pawilon handlowo-targowy.
- Przygotowane przez Natalię Przesmycką, Bartłomieja Kwiatkowskiego i Wojciech Jabłońskiego opracowania są kolejnym etapem trwającej od 2019 roku współpracy Politechniki Lubelskiej z naszym miastem. Przekazane materiały obrazują możliwości i kierunki zagospodarowania tych terenów. W koncepcjach znajduje się wiele ciekawych pomysłów, ale najprawdopodobniej nie wszystkie uda się zrealizować. W przypadku poszukiwania środków zewnętrznych mamy jednak wstępny etap za sobą i wiemy już, na co będziemy mogli sobie pozwolić - mówi zastępca burmistrza Krzysztof Sugalski.
Czytaj także: Tylko durnie w to nie wierzą!
Napisz komentarz
Komentarze