Wraz z napływem uchodźców z Ukrainy rozpoczęła się u nas szeroka akcja pomocy uciekającym przed wojną i szukającym schronienia. Spotkała się z ogromnym odzewem wśród społeczeństwa, ale niestety znaleźli się i tacy, którzy tę trudną sytuację wykorzystują do tego, by siać zamęt, strach i panikę oraz nawoływać do mowy nienawiści. Bądźmy czujni i mądrzy. Nie ufajmy bezgranicznie we wszystko, co przeczytamy.
- W mediach społecznościowych pojawiają się informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych – informuje kom. Anna Kamola z zespołu prasowego KWP w Lublinie. - Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal. Członkowie grup pseudokibiców apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”. Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej.
- Kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, który na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu - mówi komisarz Ewa Czyż, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. - Policjanci przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy oraz laptop.
Został przesłuchany w chełmskiej komendzie i wypuszczony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami karnymi za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z wydziału do spraw związanych z cyberprzestępczością KWP w Lublinie ustalili też innych mieszkańców woj. lubelskiego, którzy w internecie nawoływali do nienawiści wobec uchodźców: 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica, 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew i 30-letniego mieszkańca gminy Tyszowce.
Policja uspokaja, że uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części kobiety z dziećmi. Wśród nich mogą znajdować się także mężczyźni, głównie obcokrajowcy, którzy jako pracownicy przebywali na terytorium Ukrainy legalnie lub są studentami uniwersytetów. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów.
Czytaj także: Konopie uprawiał w szafie
Napisz komentarz
Komentarze