Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Do wojska, marsz! Zapisy trwają nawet w Chełmie

Od 21 maja już 100 osób zgłosiło się do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chełmie. Wśród nich aż jedna czwarta to kobiety. Dla jednych dobrowolna służba wojskowa to wyzwanie, dla innych szansa na całkiem dobre zarobki. Taki żołnierz ma dostawać miesięcznie ponad 4,5 tys. zł netto. Jest o co powalczyć. Trzeba jednak przejść testy. Nie każdy się nadaje, by wziąć broń do ręki.
Do wojska, marsz! Zapisy trwają nawet w Chełmie

- Spróbuję, co mi szkodzi? Nie mam na siebie innego pomysłu, a bycie żołnierzem jest bardzo męskie - żartuje Krzysztof z Chełma, który już wypełnia papiery. - Poza tym oferują całkiem przyzwoitą pensję. Mam tylko lekki stres, czy w związku z sytuacją na Ukrainie kiedyś nie trafię gdzieś na front...

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy rodzaj czynnej służby wojskowej. Teraz kandydat deklarujący chęć wstąpienia do Wojska Polskiego ma trzy opcje: zawodowa służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa i dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Może też być w rezerwie: aktywnej lub pasywnej.

Czytaj także: Straż Graniczna szuka 145 osób do pracy. Tak wyglądają zarobki na starcie

Po wyborze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej kandydaci będą musieli przejść 28-dniowe szkolenie w jednostce lub w centrum szkolenia (kończy się przysięgą) oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne. Będzie im przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia na poziomie zawodowych żołnierzy od 4560 zł oraz prawo do urlopu wypoczynkowego. Poza tym kandydaci będą mogli wstąpić do aktywnej rezerwy lub terytorialnej służby wojskowej (po 28-dniowym szkoleniu). Będą też mogli ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. W tym przypadku muszą mieć ukończone maksymalnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne. Oprócz tego mają pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej, jeśli spełnią określone wymagania na dane stanowisko.

- Jest sporo chętnych. Do tej pory otrzymaliśmy około 100 wniosków mieszkańców Chełma, powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Jedna czwarta zainteresowanych to kobiety. Przyjmujemy wszystkie, jednak kandydatów weryfikują badania psychologiczne i lekarskie. Jak na razie mały ułamek osób się nie zakwalifikował - przekazał nam major Paweł Gomela, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chełmie.

Warto przeczytać: Chełm. Takie wyrzutnie na naszym poligonie! Mają moc rażenia na ponad 4 km

Na czas podstawowego szkolenia każdy kandydat będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ubezpieczenie i ekwipunek. Do tego będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu zatrudnienia bądź odbywania służby wojskowej. Ma prawo do przerwania służby w dowolnym momencie.

Tam możesz uzyskać więcej informacji na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:

- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Chełmie, ul. Koszarowa 1B

- pod nr tel.: 261 161 356; 261 161 345 lub 261 161 391

- na portalu zostanzolnierzem.pl

- na stronie internetowej www.wkuchelm.wp.mil.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama