Wójt przekonuje, że utworzenie nowych oddziałów pozwoli nie tylko odpowiedzieć na aktualne potrzeby rodziców, ale stanowi również istotną inwestycję w przyszłość. Można mieć bowiem nadzieję, że przedszkolaki po opuszczeniu tzw. grupy 0. przejdą do klas. pierwszych utworzonych w lokalnych podstawówkach.
- Musimy rozszerzyć działalność tych oddziałów ze względu na przepisy. Punkt 31. Prawa Oświatowego stanowi bowiem, że do jednego oddziału może uczęszczać maksymalnie 25 osób. Zarówno w Strachosławiu, jak i Kamieniu chętnych jest znacznie więcej. Niewątpliwie zmiany te przyniosą nam w przyszłości zasadniczą korzyść. Jako gmina zobligowani jesteśmy sfinansować pobyt dzieci w przedszkolu - czy to na terenie Chełma, czy ościennych gmin i ta kwota oscyluje na poziomie 760/780 złotych. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas jesteśmy zobligowani dodatkowo do pokrycia kosztów dowozu takiego przedszkolaka do placówki i kwota zwiększa się wówczas do poziomu ok. 940 zł. Nie mam wątpliwości, że 99 proc. tych dzieci pozostanie tutaj, w gminie – najpierw w klasie 0., a później w 1. klasie szkoły podstawowej. Większa ilość dzieci oznacza dla nas zwiększoną kwotę subwencji oświatowej. Tym samym utrzymanie szkoły będzie tańsze. To zrodzi z kolei oszczędności, które będzie można przeznaczyć na działania inwestycyjne - wyjaśniał podczas obrad wójt Stocki.
W Strachosławiu będą docelowo funkcjonowały dwa punkty przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja. Do pierwszego oddziału będzie uczęszczało 16 5-latków, natomiast do drugiego 25 3-4 latków.
W Kamieniu punkt przedszkolny funkcjonuje przy Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki. Pierwszy oddział będzie tam docelowo liczył 25 dzieci w wieku 3-4 lata, natomiast drugi 23 dzieci w wieku 5 lat.
Napisz komentarz
Komentarze