Od 5 do 9 września można głosować na projekty, które zostały zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego 2023.
- Głosowanie zostanie przeprowadzone za pośrednictwem platformy internetowej chelm.budzet-obywatelski.org. Dodatkowo, stanowiska do głosowania za pośrednictwem ww. platformy internetowej przygotowane zostaną także w Urzędzie Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65, Chełmskim Domu Kultury przy Placu Tysiąclecia Państwa Polskiego 1 oraz w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie, dostępna jest na stronie: https://chelm.budzet-obywatelski.org/projekty - przekazał nam Damian Zieliński z gabinetu prezydenta w Chełmie.
Do budżetu obywatelskiego można było składać projekty ogólnomiejskie, osiedlowe oraz, co jest w tym roku nowością, w ramach zielonego budżetu. Budżet obywatelski na 2023 rok wynosi 2,5 mln zł. W tym roku zatwierdzonych zostało 27 projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować.
Jeden z nich dotyczy nasadzenia iglaków w pasach zieleni pomiędzy szosą a chodnikiem w obrębie osiedla Cementownia. Złożył go Dariusz Wojciechowski, były przewodniczący rady osiedla Cementownia.
- Uważam, że zielony budżet obywatelski jest dobrym kierunkiem rozwoju całego budżetu obywatelskiego. Kryje się za nim wszystko, co wiąże się z zielenią. Projekt, który napisałem, dotyczy osiedla Cementowni, bo wysokość kwoty zaplanowanej w ramach zielonego budżetu obywatelskiego. nie pozwala na większy zasięg projektu. Ale to jest pierwszy krok. Jeśli się uda i ludzie będą głosować na właśnie ten projekt, to myślę, że w następnym roku i w kolejnych edycjach budżetu będzie można można zazieleniać kolejne części miasta. Tak, żeby za 3-4 lata całe miasto było piękne - mówi Wojciechowski.
Projekt ten zakłada nasadzenie 1100 krzewów kosodrzewiny górskiej niskopiennej. Pan Dariusz konsultował go z odpowiednimi instytucjami, aby mieć pewność, że pomysł przejdzie weryfikację i będzie spełniał kryteria.
- Pomysł był mój, ale nie jestem fachowcem w tej kwestii, poprosiłem o opinie właścicieli szkółek. Udzielili mi wskazówek i dobrych rad. Powiedzieli, które krzewy rosną nieduże, tak do 1,5 m. To jest ważne, ponieważ nie mogą one ograniczać widoczności kierowcom. Taka jest idea projektu: ma być pięknie, ale nie może przeszkadzać kierowcom. Projekt skonsultowałem również z wydziałem zieleni w mieście. Musiałem sprawdzić, czy ulice, które zaproponowałem, spełniają kryteria. Tzn. czy nie jest tamtędy poprowadzona jakaś rura czy przewody, co wykluczyłoby nasadzenia - dodaje pan Dariusz.
Na projekt w ramach zielonego budżetu mogą głosować wszyscy mieszkańcy Chełma, bez względu na to, na jakim mieszkają osiedlu.
Napisz komentarz
Komentarze