Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Region: „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka ”. Będzie mural w Pławanicach

- Chcemy tym projektem mieszkańcom mniejszych miejscowości w naszym województwie przybliżyć i pokazać wartość sztuki ludowej - mówi Barbara Wybacz ze stowarzyszenia Anthill, kuratorka wystawy i projektu „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka”. Stanisław Koguciuk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w woj. lubelskim i na Chełmszczyźnie. W Pławanicach ma powstać mural upamiętniający jego osobę i twórczość.
Region:  „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka ”. Będzie mural w Pławanicach

Autor: Archiwum Super Tydzień

20 września o godz. 10 w Pławanicach rozpoczną się uroczystości związane z odsłonięciem muralu poświęconego Stanisławowi Koguciukowi, lokalnemu artyście. Mural znajdować się będzie na ścianie świetlicy, która jest najbardziej uczęszczanym miejscem w tej miejscowości. Jest też widoczne dla osób przejeżdżających przez Pławanice. I o to organizatorom projektu chodziło.

- Stanisław Koguciuk pochodził i wiele lat żył w Pławanicach. Umarł w 2021 roku. Dla osób, które zajmują się sztuką ludową, etnografią to bardzo ważna postać. Stwierdziliśmy, że nie można nie upamiętnić jego osoby i nie rozpowszechnić jego działalności. Stanisław Koguciuk stworzył ponad 20 tys. prac w całym swoim życiu, jest dobrze znany także mieszkańcom Lublina oraz innych miast - mówiła w rozmowie z radiem Bon Ton Barbara Wybacz

W ramach spotkania w Pławanicach odbędzie się również prelekcja o twórczości tego artysty i projekcja animacji, która powstała z inspiracji obrazami artysty. Przygotowane zostaną też atrakcje dla dzieci z gminnych szkół.  

Czytaj też: Pławańczuki mają swojego Nikifora

- 23 września otwieramy wystawę w Świdniku. Takie bardziej uroczyste wydarzenie odbędzie się 30 września - finisaż, na którym o godz. 18 będzie się spotkanie z badaczkami kultury ludowej i twórczości Stanisława Koguciuka. Na wystawie pokażemy prace Koguciuka ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz animację inspirowaną pracami artysty. Zaprezentujemy też audycję, która powstała na bazie wypowiedzi osób, które znały Koguciuka: jego rodziny, mieszkańców gminy czy osób, które zajmowały się bądź zajmują jego twórczością - dodała Wybacz.

Ostatnim wydarzeniem w regionie, ale nie ostatnim w ramach projektu, będzie spotkanie 7 października w Łęcznej. Program ma być taki sam jak w Świdniku. 28 października natomiast w Lublinie będzie miało miejsce oficjalne zakończenie całego wydarzenia. W Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spotkanie dotyczące twórczości ludowej, etnografii i umiejscowienia w tym wszystkim sztuki Stanisława Koguciuka.

Stanisław Koguciuk był niezrozumianym artystą

- Jest to taki paradoks, który znamy od zarania dziejów, że ciężko jest być prorokiem we własnej wsi. To zjawisko ma też swoje początki na przełomie XIX i XX wieku, gdzie inteligencja, akademicy zainteresowali się sztuką ludową i stała się ona dla mieszczan atrakcyjna, interesująca i trafiła spod strzechy do galerii. Natomiast bardzo często tacy twórcy, którzy nie są profesjonalistami, nie ukończyli studiów, nie byli wykształceni w tym kierunku, ale tworzyli jako samoucy, nie byli tak interesujący dla swoich rodaków i sąsiadów. Czasami nawet, to znamy też z historii różnych twórców, spotykali się z lekkim niezrozumieniem - mówi kuratorka wystawy.

Stanisław Koguciuk był z zawodu zdunem. Z tej właśnie strony był rozpoznawany w Pławanicach. Jednak jego twórczość traktowana była bardziej jako fanaberia. Nie załamywał się jednak i był konsekwentny w swoich działaniach. 

- W latach 80. - 90. zaczął zdobywać nagrody w różnych konkursach sztuki, także międzynarodowych. W 2012 roku dostał nagrodę im. Oskara Kolberga i wówczas ukonstytuowała się jego wartość jako artysty. Dostał od ówczesnego ministerstwa kultury dokument potwierdzający to, że jest pełnoprawnym artystą, więc już nie można było nie uznawać go za artystę - skomentowała Wybacz.

Projekt „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” ma na celu pokazanie tego, że sztuka ludowa, lokalna, może być wartościowa i niezwykle interesująca. Organizatorzy chcą również w wskazać młodym ludziom, że sztuka ludowa może być inspiracją dla współczesnych artystów. Również tych, którzy pracują za pomocą nowoczesnych technik. 

- Stąd właśnie ta animacja. Powstała na bazie twórczości ludowej, dokładnie Stanisława Koguciuka, ale ta twórczość pokazana została za pomocą w nowoczesnych technologii, nowoczesnymi środkami wyrazu. Podobnie jest z muralem, gdzie mamy do czynienia z tzw. sztuką ulicy, sztuką w przestrzeni publicznej, która została wykorzystana jako narzędzie do tego, aby utrwalić osobę i twórczość Stanisława Koguciuka w gminie - dodała.

 

Program wydarzeń „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” 

20 września – Świetlica Wiejska w Pławanicach – Pławanice 3 C

10.00 - Rozpoczęcie wydarzenia, krótka prelekcja o twórczości Stanisława Koguciuka

10.20 - Projekcja multimedialnej animacji – poruszonego obrazu artysty

10.30 - Odsłonięcie muralu wraz z występem zespołu lokalnego

11.00 - 12.45 – Warsztaty artystyczne dla dzieci z Gminnych Szkół

20-27 września – „wystawa objazdowa” w postaci animacji obrazu Koguciuka – Szkoły w Gminie Kamień (Kamień, Czerniejów), Biblioteka Publiczna w Kamieniu

23-30 września – wystawa prac Stanisława Koguciuka w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku

30 września godzina 18.00 – finisaż wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku

7 października godzina 18.00– wernisaż wystawy w Centrum Kultury w Łęcznej przy ul. Obrońców Pokoju 1 

7-13 października – wystawa prac Stanisława Koguciuka w Centrum Kultury w Łęcznej przy ul. Obrońców Pokoju 1 

28 października godzina 17.00 – lubelska premiera pokazu multimedialnego i audycji oraz spotkanie wokół twórczości Stanisława Koguciuka – CSK Lublin – galeria na parterze. 

 

 

Zobacz także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama