Dodatek mieszkaniowy został wprowadzony 20 lat temu. To pieniądze przeznaczone na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania, lub domu jednorodzinnego.
"Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest spełnienie kryteriów dochodowych. Twój średni miesięczny dochód w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie może przekroczyć kwoty 2265,01 złotych, w przypadku gdy prowadzisz gospodarstwo jednoosobowe" - czytamy na stronie www.gov.pl
Z kolei w przypadku osób, które nie mieszkają same, a np. z małżonkiem, średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego, nie może być większy niż 1698,76 złotych. Kryteria (powierzchniowe) musi spełniać też sam lokal mieszkalny.
- Nie pracuję, bo wychowuję dzieci. Mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Jest ciężko. Nie mamy swojego mieszkania. Wynajmujemy. Gdyby nie świadczenia socjalne, w tym dodatek mieszkaniowy, byłoby naprawdę ciężko - powiedziała nam Czytelniczka, która we Włodawie mieszka od kilku lat.
Takich osób jest w nadbużańskim miasteczku więcej. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W 2021 roku na biurko pracowników włodawskiego MOPS wpłynęły 463 wnioski o dodatek do mieszkania. W tym roku aplikacji może być więcej.
- W okresie od stycznia do końca października wpłynęły do nas 442 wnioski o dodatek mieszkaniowy - poinformowała Emilia Nowicka-Korneluk z MOPS we Włodawie. Dodała jednocześnie, że, "zauważalny jest wzrost liczby złożonych dokumentów".
Wysokość dodatku nie jest ustalona odgórnie. Wylicza ją urzędnik w gminie.
- Kwota jest uzależniona od wydatków na mieszkanie oraz gospodarstwa domowego. Nie ma stałej kwoty dodatku mieszkaniowego - wyjaśnia Emilia Nowicka-Korneluk.
Pieniądze wypłacają mieszkańcom gminy. W tym roku włodawski ratusz musiał zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel aż o 121 tys. złotych, o czym na ostatniej sesji rady miasta informowała Elżbieta Torbicz, skarbnik Włodawy.
- W 2022 roku przeznaczymy na dodatki mieszkaniowe 691 tys. złotych. Dla porównania w ubiegłym roku (2021) była to kwota 530 tys. - tłumaczyła.
Dodatek mieszkaniowy został wprowadzony w 2002 roku. Kwestie ich przyznawania reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Rozpatrzenie wniosku trwa do 30 dni. Dodatek przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej przez: prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Od decyzji można się odwoływać do samorządowego kolegium odwoławczego. Żeby go dostać, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty: deklarację o wysokości dochodu w gospodarstwie domowym (w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wniosku); wykaz dochodów brutto wszystkich członków gospodarstwa domowego; aneks czynszowy, pokazujący wydatki na mieszkanie w ostatnim miesiącu; zaświadczenie potwierdzające metraż mieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze