Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gm. Dubienka. Oszczędzanie przez wyłączanie gminnego oświetlenia

Podczas ostatniej sesji rady gminy przewodniczący Mieczysław Neczaj dopytywał o konkretne założenia planu oszczędzania energii. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale znamy wstępne ustalenia.
Gm. Dubienka. Oszczędzanie przez wyłączanie gminnego oświetlenia
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Przewodniczący Neczaj zasugerował, aby plan oszczędnościowy zacząć wprowadzać przy pomocy najbardziej prostych i sprawdzonych narzędzi, czyli skrócić czas funkcjonowania gminnego oświetlenia. Zastrzegł jednak, że poważnie zastanowiłby się nad wprowadzeniem takich rozwiązań na terenie miejscowości położonych najbliżej granicy, czyli Zagórniku, Skryhiczynie czy Uchańce. 

-Wciąż docierają do społeczeństwa komunikaty o tym, że strefa przygraniczna stała się miejscem potencjalnie niebezpiecznym. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Sugerowałbym zatem, aby w tych miejscach oświetlenie pracowało równie intensywnie, co dotychczas. Poza tym warto chyba pozostawić w trybie pracy te lampy, które znajdują się np. na skrzyżowaniach – postulował przewodniczący.

Wójt gminy Krystyna Deniusz-Rosiak wyjaśniała, że tymczasem odbyły się wstępne spotkania z radnymi z terenu gminy Dubienka i poczyniono pewne ustalenia. 

-Zrobiliśmy objazd po wszystkich miejscowościach, oprócz Zagórnika i Skryhiczyna. Doszliśmy do wniosku, że większość lamp musi pracować i skłaniamy się raczej w kierunku takiego rozwiązania, by wyłączać co drugą. Co do ustalenia harmonogramu ich pracy, to musimy to jeszcze przedyskutować w gronie radnych i sołtysów. Z pewnością dobrze oświetlone muszą być przystanki, końcowe odcinki wsi, skrzyżowania czy niebezpieczne zakręty. W sumie gmina ma 260 lamp. Po weryfikacji okazało się, że do wyłączenia można przeznaczyć tymczasem 68. Jest to ok. 20%, zatem nawet ten zabieg już wygeneruje spore oszczędności. To bardzo dobra prognoza na przyszłe rachunki. Jeśli w przyszłym roku bylibyśmy w stanie wymienić przynajmniej większość lamp na ledowe, to oszczędności byłyby z pewnością dużo większe, niż zakładane 10% - wyjaśniała podczas obrad wójt Deniusz-Rosiak.

Konkretny plan zostanie zatem spisany po możliwie szerokich konsultacjach z radnymi i sołtysami. 

-Faktem jest, że najlepiej oświetlone w gminie Dubienka są Siedliszcze, Uchańka i Rogatka. Są to miejscowości lepiej doświetlone, aniżeli sama Dubienka. To w tych miejscach weryfikacja musi być szczególnie rzetelna. Sądzę, że do końca roku uporamy się z wymianą oświetlenia w parku w Dubience na ledowe – uzupełniała informację wójt.

Radny Andrzej Kiriew zauważył, że rozwiązania wprowadzone przez gminę muszą być jednocześnie szeroko zakomunikowane gminnej społeczności. 

- Sądzę, że to konieczne, aby uniknąć później niepotrzebnych komentarzy. Ludzie muszą po prostu wiedzieć, że takie oszczędności są planowane – komentował sprawę Kiriew. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama