Awarie związane z zanieczyszczeniem wody florą bakteryjną (najczęściej dot. bakterii Escherichii coli), powodujące czasowe zamknięcie miejscowych ujęć wody, od dłuższego czasu były problemem w gminie Kraśniczyn. Pomijając oczywiste utrudnienia dla mieszkańców, takie sytuacje w dużym stopniu obciążały budżet miejscowego samorządu. Postanowiono coś z tym zrobić.
– Chcemy odejść od tradycyjnych form oczyszczania wody, które nie zabezpieczają nas przed skażeniem bakteryjnym. Tym bardziej, że każda taka sytuacja to dla nas duży wydatek związany z zamawianiem i dystrybucją butelkowanej wody. Zajmują się tym strażacy-ochotnicy, którym przecież trzeba potem wypłacić ekwiwalenty. Oczywiście dla mieszkańców taka sytuacja, kiedy nie ma bieżącej wody, też jest niezmiernie uciążliwa. Chcemy także iść z duchem czasu, a lampy UV są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem – powiedziała nam wójt Kraśniczyna Monika Grzesiuk.
Rozważano różne możliwości techniczne. Ostatecznie władze gminy zdecydowały, że najlepszym z możliwych rozwiązań z punktu widzenia zdrowia mieszkańców jest zastosowanie w ujęciach wody lamp ultrafioletowych. Moc lamp ma być dostosowana do wielkości konkretnego ujęcia. Mają być to 300 watowe zestawy do oczyszczania wody w Surhowie, w Brzezinach 500W, Żułowie 200W, Olszance 300 W, Bończy 500W i Chełmcu 200W.
– W przypadku zastosowania lamp, które zdecydowaliśmy się nabyć, nie ma konieczności chlorowania wody. Światło UV niszczy jednak wszystkie rozwijające się w wodzie mikroorganizmy. Cały czas chodzi nam o dobro mieszkańców, aby dostarczana przez nas woda była jak najlepszej jakości. O ich zdrowie i bezpieczeństwo. Obserwujemy zastosowane rozwiązania w innych samorządach i staramy się jak najwięcej czerpać z dobrych praktyk i wzorców – mówi sekretarz gminy Kraśniczyn Waldemar Fedorowicz.
Montaż sześciu lamp na wszystkie ujęcia wody w gminie Kraśniczyn będzie kosztować 110 tysięcy złotych. Koszty będą w całości pokryte ze środków pochodzących z jednego z programów rządowych, pozyskanych na modernizację wodociągów. Co ciekawe, inwestycja byłaby droższa, ale samorządowcy ustalili z dostawcą, by w ramach zamówienia zainstalował jedną lampę i wyszkolił gminnych pracowników odpowiedzialnych za sieć wodociągową, którzy resztę zamotują sami.
Zadanie ma być zakończone jeszcze w tym roku. Wygląda więc na to, że wkrótce mieszkańcy gminy Kraśniczyn będą mogli się cieszyć czystą, smaczną wodą, a władze gminy nie będą musieli przejmować potencjalnymi awariami.
Czytaj także:
- Na sygnale. Zderzenie ciągnika z osobówką, karambol na Lubelskiej
- Gm. Krasnystaw. Wykonawca drogi do terenów inwestycyjnych w końcu wyłoniony
- Krasnostawskie Davos po raz 20. LGD zaprasza przedsiębiorców na forum
- Kierownik krasnostawskiego ZOL-u poszukiwany
- Szkoła w Surhowie do likwidacji. Funkcjonuje tylko na papierze
Napisz komentarz
Komentarze