Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Kryzys na krasnostawskim rynku pracy? Przeanalizowaliśmy sytuację

14 ofert dotyczących 34 stanowisk, z czego część starsza niż 4 miesiące. Osoby poszukujące zatrudnienia i śledzący rynek pracy już na pierwszy rzut oka widzą, że sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie. Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat lokalnego rynku sądzą pracownicy powiatowego urzędu pracy.
Kryzys na krasnostawskim rynku pracy? Przeanalizowaliśmy sytuację
Kryzys na krasnostawskim rynku pracy? Przeanalizowaliśmy sytuację

W Krasnymstawie i powiecie krasnostawskim poszukiwani są: brukarz, sprzątaczka, odlewnicy wyrobów ceramicznych, robotnik w Zarządzie Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, pracownik ochrony, kucharz, monter mebli i tynkarz. Poza tym potrzebne są osoby o takich kwalifikacjach jak: pracownik biurowy, inspektorzy BHP, serwisant sprzętu AGD/RTV i kierownik usługowego zakładu budowlanego z wykształceniem politechnicznym. Nie jest to zbyt szeroka i zróżnicowana oferta. Ale czy rzeczywiście jest tak tragicznie?

Bezrobotnych przybywa?

Pod koniec października w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krasnymstawie liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wynosiła 2781. Analizując dane za poprzednie okresy widać jednak wyraźną tendencję spadkową. We wrześniu zarejestrowanych było 2860 osób, w czerwcu 2961, a 31 marca 3102 osoby. Pod koniec 2021 roku takich osób było 3055.

– Liczba rejestrujących się jako osoby bezrobotne na przestrzeni badanych okresów kształtuje się na podobnym poziomie. Zazwyczaj najwięcej ludzi rejestruje się w styczniu i wrześniu – informuje dyrektor PUP-u Janusz Rzepka.

W październiku 2022 roku zarejestrowały się 283 osoby. W analogicznym miesiącu 2021 roku było ich 240, ale rok wcześniej ta liczba wynosiła 310 osób. We wspomnianym zwyżkowym wrześniu tego roku było to 350 osób w stosunku do 277 w 2021 i 383 w 2020. Spadkową tendencję liczby bezrobotnych widać również w styczniu. W 2020 było 437 osób, w 2021 - 352, a w 2022 - 349.

Nie ma w czym wybierać?

Katastroficzny obraz sytuacji rynkowej potęguje zaledwie 47 ofert pracy opublikowanych w październiku. Miesiąc wcześniej było blisko 100 propozycji, a rok i dwa lata wcześniej ponad 120. Patrząc jednak sumarycznie, w całym 2020 roku pojawiło się 901 ofert, a rok później 1044. Natomiast obecnie, do końca października urząd wystawił 911 ofert pracy.

– W tym roku odnotowaliśmy znaczny spadek liczby ofert w lutym, czerwcu, wrześniu i październiku, ale biorąc pod uwagę cały rok, sytuacja nie wygląda pesymistycznie. Trochę niepewności wprowadzają dwa ostatnie miesiące. Mamy jednak nadzieję, że do końca roku sytuacja jeszcze się poprawi i pozwoli znaleźć zatrudnienie grupie poszukujących pracy – dodaje dyrektor Rzepka.

Może więc własna firma?

Jak dotąd w bieżącym roku powiatowy urząd pracy przeprowadził 7 naborów na wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia na założenie działalności gospodarczej. Ostatni z nich odbył się w tym miesiącu. Ogółem w 2022 do urzędu wpłynęło 70 pism o wsparcie założenia własnej firmy, zaś rok wcześniej było 67 takich aplikacji. Pracownicy PUP-u wskazują, że zainteresowanie tego rodzaju pomocą utrzymuje się na podobnym poziomie.

Wniosków zapewne mogłoby być więcej, gdyby wysokość świadczenia była zaktualizowana, uwzględniwszy chociażby inflację. Urzędnicy wskazują, że jeszcze dwa lata temu suma 30 tysięcy zł, jaka może być przyznana na tego typu wsparcie, stanowiła kwotę pozwalającą przynajmniej na zasilenie pierwszego firmowego budżetu. Obecnie tego rzędu środki mają po prostu znacznie mniejszą siłę nabywczą.

A wsparcie Unii?

Powiatowy Urząd Pracy w Krasnymstawie kontynuuje realizację dwóch programów Europejskiego Funduszu Społecznego. W tym roku skorzystało z nich 208 osób, zaś kwota  zaangażowanych środków wyniosła niespełna 2,7 mln zł. Z projektów tych finansowane są różnorodne formy wsparcia, począwszy od staży, przez dotacje na założenie własnej działalności, po doposażenie stanowisk pracy. Urzędnicy przyznają jednak, że nie wiadomo, jak dokładnie wyglądać będzie dalsze korzystanie z unijnych dotacji.

– W przyszłym roku rozpocznie się nowa perspektywa finansowa. To, co możemy powiedzieć, to fakt, że dalej będziemy realizować te same formy pomocy. Nie mamy jednak pojęcia, jakimi środkami będziemy dysponować – powiedział nam dyrektor krasnostawskiego PUPu.

Jakie zatem są perspektywy dla osób poszukujących pracy? Tendencje z jednej strony nie są zbyt pozytywne. Z drugiej – twarde dane nie wskazują na jakieś szczególne załamanie rynku, względem lat ubiegłych. Zapewne wiele powiedzą następne miesiące, w tym początek 2023 roku. Zwłaszcza w perspektywie nowej transzy środków europejskich.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama