W dniach 23-25 listopada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbywała się konferencja "SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU - Wyzwania XXI wieku NAUKA - PRZEMYSŁ - BIZNES". Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2015 roku. Teraz miała miejsce 3. edycja konferencji. Skupia ona ludzi zarówno ze świata nauki, jak i przemysłu. Prezentowane były najnowocześniejsze osiągnięcia nauki wielu obszarów i dyscyplin. Pokazana także została współpraca PANS-u ze światowymi firmami.
Wzięli w niej udział m.in.: prezes Lubelskiego Klubu Biznesu, członek zarządu Lubelskiego Forum Pracodawców i Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie, a także przedstawiciele świata nauki, m.in. Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, University of Zilina, Instytuty Naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele wielu firm z branży metrologicznej, elektrotechnicznej, mechanicznej, lotniczej i motoryzacyjnej.
Wydarzenie uroczyście otworzyli rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie, a także prezydent Jakub Banaszek, prorektor ds. rozwoju PANS w Chełmie dr hab. Józef Zając, prof. PANS w Chełmie, senator RP, prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki - dr Remigiusz Kopoczek, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz dyrektor Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PANS w Chełmie.
- Bardzo się cieszę, że po sukcesie poprzednich edycji „Synergii Nauki i Przemysłu” tak liczne grono przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i szeroko pojętego obszaru gospodarki zdecydowało się ponownie spotkać w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Mam nadzieję, że rozwiązania, o których dziś i w kolejnych dniach będziemy mówić, będą inspiracją do jeszcze bardziej pogłębionych prac naukowych i impulsem dla firm do dalszego rozwoju. A to zawsze niesie za sobą to, co leży mi mocno na sercu, czyli zatrudnianie i tym samym zatrzymywanie zdolnej młodzieży w naszym regionie, ale też w naszym kraju, by sukcesu zawodowego nie szukali poza granicami Polski – powiedział rektor Arkadiusz Tofil.
Całość wydarzenia można było śledzić podczas transmisji on-line, której zapis obejrzeć można na kanale YouTube Uczelni.
Napisz komentarz
Komentarze