Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Od stycznia droższe ciepło. Nowa taryfa, wyższy VAT

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 15 grudnia ub.r. zatwierdził kolejną taryfę dla ciepła Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Chełmie. Nowe ceny obowiązują już od początku roku.
Chełm. Od stycznia droższe ciepło. Nowa taryfa, wyższy VAT

Autor: Pixabay

- W nowej taryfie dla ciepła najwyższe wzrosty w kosztach wystąpiły z tytułu drastycznego wzrostu cen jednostkowych miału węglowego oraz energii elektrycznej – poinformowano nas w spółce. - Średni wzrost wynikający z wprowadzenia nowych cen stawek i opłat szacuje się na około 15,8 proc.

Ceny z nowej taryfy nie od razu jednak obejmą wszystkich odbiorców. W związku z obowiązywaniem ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do 30 kwietnia nowe ceny i stawki opłat dotyczyć będą wyłącznie przedsiębiorców, wobec których nie ma zastosowania średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą.

- Jeżeli jednak ustawa nie zostanie zmieniona w zakresie terminu obowiązywania, to od 1 maja nowe ceny i stawki opłat będą dotyczyć już wszystkich odbiorców – otrzymaliśmy potwierdzenie w MPEC. 

Chodzi w tym przypadku oczywiście także o gospodarstwa domowe.

Niestety, niezależnie od podwyżek, jakie wprowadzi MPEC, rachunki za ogrzewanie z miejskiej ciepłowni wzrosną niebawem wszystkim. Od stycznia w miejsce obowiązującej dotychczas 5-procentowej wróciła 23-procentowa stawka VAT dla ciepła systemowego.

W rezultacie obu czynników, czyli podwyżki MPEC i powrotu do 23 proc. VAT-u, cena ciepła będzie znacznie wyższa. Do końca ub. roku z rekompensatą (dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych) wynosiła 96,15 zł/GJ brutto. Od stycznia, po powrocie do 23 proc. VAT-u, zwiększa się do 112,63 zł/GJ brutto, natomiast od maja zapłacimy już 140,13 zł/GJ brutto – niemal o połowę więcej niż teraz.

W maju będzie już ciepło i zapewne tego wzrostu tak nie odczujemy. Rewolucji w rachunkach możemy się jednak spodziewać kolejnej jesieni i zimy.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieczysław 10.02.2023 11:24
Nie „od maja” i nie 140zł/GJ bo juz za miesiąc styczeń 2023 na rachunku widnieje kwota 166zł/GJ (Piłsudskiego) A co z maksymalnym pułapem cen, który w przypadku węgla wynosi 102zł/GJ??? Pachnie mi to zbiorowym POZWEM.

Jud 26.01.2023 19:13
Średni wzrost 15.8%,gdzie?os.sloneczne wzrost cen to 74.19% właśnie wywiesili informację

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama