Od 1 stycznia Chełm posiada kilkaset nowych hektarów inwestycyjnych.
- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 27 grudnia 2021 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin z początkiem 2023 roku Chełm powiększył się o kilkaset hektarów. W granice miasta weszły nowe tereny o inwestycyjnym potencjale, których dotąd nam brakowało - przekazał nam Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Chełma.
Urzędnicy wielokrotnie już wspominali o planach prezydenta Jakuba Banaszka dotyczących budowy w Chełmie EuroParku. Będzie to przemysłowy park zajmujący duży obszar. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój gospodarczy regionu, poprawę efektywności przemysłowej, a, przede wszystkim, tworzyć przestrzeń dla nowych inwestycji.
- EuroPark jest szansą dla Chełma i całego naszego regionu. Obecnie chełmski samorząd i Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzą negocjacje, które mają na celu nabycie terenów i utworzenie pierwszej części EuroParku - dodał Zarzycki.
"Prawie 50 ha ma już zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego pod ewentualne inwestycje. Było to możliwe dzięki życzliwości Gminy Chełm. Aby przyspieszyć procedury (i nie czekać 3 lata) Miasto Chełm zleciło opracowanie stosownych dokumentów, ale gdyby nie decyzja władz i radnych Gminy Chełm nie udałoby się zdążyć w terminie. Za to dziękuje. Oczywiście, zgodnie z naszym porozumieniem Miasto Chełm jest zobowiązane do stosownej rekompensaty, ale nad tym pracują już Biura Prawne. (...) Do Chełma zostały przyłączone także tereny Cementowni, PGO i tereny pod przyszła Elektrociepłownie Cementowni" - pisze prezydent Jakub Banaszek.
Przypomnijmy, że procedura została uznana za otwartą 20 września 2021 roku, kiedy minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił, za pośrednictwem wojewody lubelskiego o poszerzenie granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa należące do gminy. 22 października 2021 r., po konsultacjach społecznych, strony, reprezentowane przez wójta Wiesława Kociubę oraz prezydenta Jakuba Banaszka, zawarły stosowne porozumienie.
Czytaj też:
- Chełm: Prezydent weźmie ziemię, ale nie ludzi
- Chełm: Mieszkańcy gminy kontra prezydent miasta
- Gmina Chełm zagrożona rozbiorem
Jak informowali miejscy urzędnicy, zgodnie z treścią dokumentu, w granice administracyjne miasta włączone zostały części obszarów obrębów ewidencyjnych: Depułtycze Królewskie, Koza Gotówka, Pokrówka, Srebrzyszcze i Rudka. Obszary te to w większości tereny niezamieszkałe, potencjalnie inwestycyjne, o łącznej powierzchni około 470 ha.
Napisz komentarz
Komentarze