W ubiegłym roku wzrosły opłaty. Jest to skutek zarówno wysokiej inflacji, jak i rosnących kosztów działalności.
Jak jednak przekazała nam Natalia Gołub, zastępca prezesa do spraw gospodarki zasobami mieszkaniowymi Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, 70 proc. opłat jest zupełnie niezależnych od spółdzielni, która jedynie pośredniczy w ich rozliczaniu.
- To ceny energii cieplnej i elektrycznej oraz gazu, zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki na wniosek MPEC, dostawców prądu, gazu i zimnej wody, zatwierdzane przez PGW Wody Polskie na wniosek MPGK. To także podatki od nieruchomości oraz opłaty za wywóz śmieci ustalane przez Radę Miasta Chełm - mówi Gołub.
Jedynie 30 proc. czynszu - fundusz remontowy i eksploatacja - jest zależne od spółdzielni. Jeśli chodzi o fundusz remontowy - jak nas zapewniono w spółdzielni - pozostaje w niezmienionej wysokości już od wielu lat. Na stawkę eksploatacyjną mają wpływ koszty, które nie są zależne od spółdzielni. Wymienia się tu m.in. ceny paliw, ustawowe najniższe wynagrodzenie, ceny towarów i materiałów, usługi (dezynfekcja, deratyzacja), ubezpieczenia czy przeglądy, które są konieczne, elektryczne czy kominiarskie.
Jak się okazuje, rok 2022 nie był dobrym rokiem dla mieszkańców ChSM. Więcej osób niż w roku 2021 miało problemy z terminowymi opłatami czynszu.
- Na koniec listopada ub. roku na 8683 lokale 327 miało zaległości powyżej dwóch miesięcy, z czego w 84 lokalach przekraczały one 12 miesięcy i wynosiły 1,9 mln zł przy całym zadłużeniu 3,5 mln. W porównaniu do listopada 2021 obserwujemy wzrost zadłużenia o 0,5 mln zł. Największe zaległości są na najstarszym osiedlu - Śródmieście, w większości zamieszkałym przez starsze osoby - przekazała nam wiceprezes Gołub.
Zaległości egzekwowane są w kilku etapach. Najpierw dłużnik otrzymuje wezwanie do dobrowolnej spłaty. Jeśli tego nie zrobi, sprawa kierowana jest do sądu, a później do komornika. Wiąże się to z kolejnymi, niemałymi kosztami. Dłużnicy są również wpisywani do Biura Informacji Gospodarczej (BIG), a zadłużenie do hipoteki w księgach wieczystych. W zeszłym roku przeprowadzono dwie eksmisje z powodu czynszowych zaległości.
Warto pamiętać, że według regulaminu CHSM-u zarząd może zadłużenie rozłożyć na raty. Jak się okazuje, korzysta z tego wiele osób, dzięki czemu niektórzy wychodzą z długów. Mieszkańcy CHSM, którzy są w trudnej sytuacji, mogą skorzystać również z dodatku mieszkaniowego oraz osłonowego (wypłacany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie).
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze