Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Krasnostawskie szkoły w rankingu PERSPEKTYW 2023

Serwis Perspektywy Press opublikował tegoroczne rankingi liceów i techników. To najbardziej opiniotwórcze zestawienie szkół ponadpodstawowych, które przygotowano już po raz 25. Całość obejmuje łącznie 1500 najlepszych szkół z całej Polski. Sprawdź, jak poradziły sobie placówki z powiatu krasnostawskiego!
Krasnostawskie szkoły w rankingu PERSPEKTYW 2023
Perspektywy krasnostawskich szkół w 2023 roku. Opublikowano popularny ranking placówek ponadpodstawowych

Oba rankingi, ten dotyczący liceów i ten zestawiający technika, zostały opublikowane w dwóch formach: ogólnopolskiej i z podziałem na poszczególne województwa. Podobnie jak w zeszłym roku w klasyfikacji znalazły się dwa licea i trzy technika z powiatu krasnostawskiego. Jedyną szkołą wyróżnioną charakterystycznym dla Perspektyw odznaczeniem – tarczą w kolorach medali olimpijskich – zostało I LO im. W. Jagiełły. Zajęcie 27. miejsca w skali województwa pozwoliło na zachowanie brązowej tarczy. Jest to awans o 15 miejsc. Jednocześnie Jagiellończycy zostali w tym roku jedyną szkołą z terenu powiatu znajdującą się w rankingu ogólnopolskim. W skali kraju I LO zajęło 578. miejsce. W zeszłorocznym rankingu byli na 812. pozycji.

– Cieszymy się z tego awansu. W tym roku matury z zakresu podstawowego nasi uczniowie zdali bardzo dobrze na tle województwa, także ten wynik tutaj zaważył. Również efekty matur rozszerzonych, które były brane po uwagę w rankingu, znajdowały się w średniej krajowej i niejednokrotnie były wyższe porównując je w skali regionu. W zestawieniu ogólnopolskim awans o blisko 300 miejsc również nas bardzo cieszy. Analizując wyniki, niewiele zabrakło nam do srebrnej tarczy – powiedziała nam Anna Patejuk, dyrektor I LO.

Gorsze nastroje mają zapewne pedagodzy z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie. Po odnotowaniu spadku z 48. na 61. miejsce na liście wojewódzkiej nie dość, że nie udało się „utrzymać” brązowej tarczy, to jeszcze II LO „wypadło” z ogólnokrajowej listy 1000 najlepszych liceów w Polsce. W ubiegłym roku zajęło na niej 921. miejsce.

O zmiennym szczęściu mogą mówić dyrektorzy techników. Spośród nich najwyższe miejsce zajął Zespół Szkół w Żółkiewce. Placówka uplasowała się na 31. miejscu, odnotowując awans w stosunku do zeszłego roku o 4 pozycje. Nie pozwoliło to jednak na sklasyfikowanie na liście ogólnokrajowej, gdzie wyróżnionych jest pierwszych 500 techników. Wyżej w stosunku do zeszłego roku znalazło się także Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Centrum Kształcenia Rolniczego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Siennicy Różanej. Po 49. miejscu w zeszłym roku najnowszy ranking plasuje placówkę na 44. miejscu w województwie. Z kolei technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie odnotowało spadek o 13 pozycji – z 42. na 55.

– Patrząc całościowo na nasze szkolnictwo, nastąpił spadek jeśli chodzi o miejsca rankingowe. Analizując cały ranking Perspektyw, trzeba powiedzieć wprost, że na tych pierwszych miejscach, w pierwszej setce, znajdują się szkoły głównie z dużych miast i aglomeracji. W przypadku liceów doliczyłem się bodaj tylko 3 placówek z Lublina, pozostałe to Warszawa, Gdańsk, Łódź. Cieszymy się brązową tarczą i awansem liceum Jagiełły zarówno w skali województwa, jak i całego kraju. Ten ranking świadczy o poziomie edukacji. Myślę, że duży wpływ na wyniki miała pandemia, również pod kątem sposobu nauki. W dużych aglomeracjach był nieco inny, nawet patrząc na dostęp do sprzętu. Niemniej jednak to daje do myślenia. Trzeba dołożyć wszelkich starań, czy to jeśli chodzi o dyrektorów, czy nauczycieli, aby te miejsca w kolejnych rankingach były wyższe – skomentował wyniki starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, sprawujący pieczę nad wszystkimi wymienionymi placówkami, poza tą w Siennicy Różanej.

Jak co roku celem prezentowanych zestawień jest ułatwienie uczniom szkół podstawowych dokonania właściwego dla nich wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Z kolei dla placówek oświatowych ranking Perspektyw jest szansą na swoistą „reklamę” procentującą przy rekrutacji uczniów. Metodologia rankingu jest doceniana przez ekspertów i ludzi związanych z obszarem oświaty, stąd zestawienie od lat cieszy się szczególną estymą. Licea ogólnokształcące zostały sklasyfikowane na podstawie takich kryteriów, jak wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach różnego szczebla. W przypadku techników, dodatkowo brano pod uwagę wyniki z egzaminu zawodowego. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama